ATM Nasıl Çalışır

ATM Nasıl Çalışır

sola ok  Tüm İçerikler

17.06.2018

95 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

ATM Nasıl Çalışır


Eğer bir makine bizim self servis kültürümüze katkıda bulunuyorsa o da budur. İlk otomatik para çekme makinesi 1939'da New York'ta hizmete girdi ama hakimiyet kurması son 20 yıla rastlıyor. Birçok ismi var ATM, Banka Makinesi, Nakit Noktası ya da Para Makinesi. Burada gördüğümüzse otomatik vezne makinesi.

ATM


Tıpkı yerini aldığı bankadaki veznedarlar gibi makine sizi tanıyor limitinizi biliyor ve size çeşitli finansal işlemler sunuyor üstelik oldukça güvenli. Şimdi nasıl çalıştığını öğrenelim. Otomatik para çekme makinelerinin işi zor önce kartın geçerli ve size ait olduğundana emin oluyor. İkinci olarak hesap bilgilerinizi buluyor, ardından istediğiniz işlemi gerçekleştiriyor, son olarakta bütün bunları üzerinde bulunan parayı koruyarak gerçekleştiriyor. Makine önce bilgilerinizi kontrol ediyor, kartlarda bulunan siyah bant tek parça gibi görünüyor ama makinenin iki okuyucusu sizin görmediklerinizi görüyor, artı ve eksi yüklenmiş milyonlarca minik mıknatıs, iki rakamlı bir kod.

Atm Tuş Takımı


İlk okuyucu kartın gerçek olduğunu onaylayan özel bir kodu kontrol ediyor, ikinci okuyucuysa hesap numaranızı ve şifrenizi alarak karşılaştırma yapıyor. Şifreniz onaylandığında makine bankanızın network'üne bağlanarak gerekli talimatları alıyor ve makine üzerinde ki kasaya erişimi sağlıyor. Kasada bulunan tepsilerin her birinde farklı banknotlar bulunuyor her bir tepside binlerce. Tepsilerden biri para yatırmaları için boş bırakılıyor, zarf içinde çek ya da nakit yatırdığınızdaysa sonradan düzenlenmek üzere bir kutuya düşüyor. Bunun gibi bazı çekme makinelerinde nakit ya da çekler zarfsızda yatırılabiliyor böylece size alım makbuzu da verebiliyor aynı zamanda makinenin kendisini yeni doldurması sağlanıyor.

Atm Kart Girişi


Para çekme sırasında vakumla çalışan emme kapakları her seferinde bir banknotu tutuyor ve döner silindir sistemiyle dışarı aktarıyor. Banknotların teker teker ödenmesi fazla ödeme almanızı engelliyor. Bu makine çok dikkatli bir sayıcı her banknot bu silindirlere sıkıştırılıyor sensörler paranın boyutlarını ve yaklaşık mürekkep kalınlığını hesap ediyor. Daha kalın olduğunda makine iki veya daha fazla banknotun sıkıştığını saptıyor daha inceyse paranın çok yıpranmış veya sahte olduğunu anlıyor, herhalükarda sensörler parayı yakalıyor ve iade kutusuna gönderiyor bu işlem makine sayım yaparken bir süre durduğunda gerçekleşiyor.

Atm makinesi içi


Para teslim gözü size paranızı teslim ediyor banka bilgisayarı olayı kaydediyor ve makineye kartınızı ve istiyorsanız fişinizi vermesini söylüyor, güvenli ve hızlı. Dünya üzerinde ki 1.5 milyondan fazla otomatik para çekme makinesiyle hepimiz banka hesabımıza sadece bir adım uzaklıktayız ve sahtekarlar bunu biliyor. Hırsızlar atmlere pürmüz lambalarıyla, levyelerle hatta kamyonlarla girmeye çalışıyor ama bu makinenin karşısında yapabilecekleri hiçbir şey yok 100 kilogramdan fazla çelikten üretilen ve 22 tonluk dış kuvvete dayanıklı olan kasa polisler gelene kadar kendini koruyabilir hatta makineye girseler dahi parayı kullanamazlar çünkü kasanın mühürleri zarar görür görmez içeride ki boya tenekeleri patlayarak paraları kullanılmaz hale getirir. Ayrıca makinede ki gps soyguna gelen dahilerin izini sürer. Daha zeki dolandırıcılarsa elektronik yoldan harekete geçiyor bir teknik kart yuvasına sahte bir kart okuyucu monte etmek ve tuş takımının üzerine yerleştirilen gizli kamera ile şifrenizi öğrenmek. Girdiğiniz numaraları gizlemek planlarını bozmak için yeterli.

Para çekme makinelerinin bugün ki güvenliklerine kavuşmaları çok zaman aldı ve bizler nakit para kullanmayı tamamen bırakana kadar bu akıllı makine inanılmaz şekilde hizmet vermeye devam edecektir.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

17.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford
13.06.2018
646 Gösterim

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford

İlk arabanın mucidi ve ilk seri üretimin mucidi Henry Ford'un yaşadığı zorlukların ardından başarıya ulaşan öyküsü.

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim
02.04.2018
445 Gösterim

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim

Osmanlı'ya hilafeti getiren, muhteşem dehâ, ömrü kısa kılıcı keskin padişahın muhteşem başarılarına değinildiği içerik.

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası
18.06.2018
175 Gösterim

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

Yakın tarihimiz olan Osmanlı Devleti'nin bir çoğumuzun bilmediği 5 başarısına bu içerikten kolayca ulaşabilirsiniz.

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi
06.04.2018
135 Gösterim

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi

Nedir bu Uber? Nasıl kullanılır? Uber ücreti ne kadar? Uber Türkiye’de yasak mı? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Neden Tuz ve Karabiber?
01.04.2018
126 Gösterim

Neden Tuz ve Karabiber?

Neden tuz ve karabiber diye hiç sordunuz mu? Tuzu anladık ama karabiber neden diğer baharatların önüne geçti ve tuzun yanında olmayı haketti?