Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford

sola ok  Tüm İçerikler

13.06.2018

779 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford


Başarı bazen bizlere kolay ya da şans eseri meydana gelen bir şeymiş gibi gelsede oldukça zorluklar geçirmek gerekir.

Şimdi anlatacağımız Henry Ford'un hayat hikayesi oldukça zorludur. Onun en meşhur araba ilanı şudur; güçlü, hızlı ve dayanıklı, iyi görünen göründüğü kadarda iyi olan bir araba. Başka bir fiyata temin etmek mümkün değildir, bu arabadan daha iyisi yoktur ve yapılamaz. Henry Ford 30 Temmuz 1863 yılında bir çiftlikte doğdu 6 kardeşi vardı. Bu yıllarda çiftlikler tamamen insan gücüne dayalıydı. Büyümeye başladığında babası onun çiftliği devralıp işleteceğini düşünüyodu tabii durum böyle olmadı. O genellikle işlerden kaçardı, ilgisi mekanikti, kapıların menteşelerini yapmak bile onun hoşuna gidiyordu.

Henry Ford


12 yaşına geldiğinde saat tamirleri yapmaya başladı, işi kendi çapında büyüterek arkadaşlarının saatlerini yatak odasına kurduğu tezgahta yaptı. Tabii bu işi büyütemedi çünkü o dönemde insanların saate ihtiyacı yoktu kiliseler, saat kuleleri onlar için yeterliydi. Annesi Henry Ford'un ona öğrettiği en önemli şeyse tutumlu olmaktı. Bunu yaşamında yaptığı arabalarda kullandı, annesini oldukça severdi 1876 yılına gelindiğinde annesi küçük kardeşini dünyaya getirirken öldü. Artık çiftlikte kalması için sebebi olmayan Henr Ford 1879'da mekanisyen olarak işe başladı, ikinci bir iş olarakta saat tamirciliği yapıyordu ancak kendine bir atölye açamadı 21 yaşına geldiğinde babası ona 40 dönüm kerestelik alan verdi, bu işle uğraşırken Klara isimli bir kızla tanışan Henry sırf onunla tanışabilmek için dans etmeyi öğrendi ve onunla evlendi.

Henry Ford ve Karısı


İşverenleri ona güzel bir teklif sundular, Detroit firmalarının genel müdürlüğünü verdiler ancak tek şartları vardı, arabayla uğraşmayacaktı. Ford tam 10 gün boyunca uykusuz geçirdi ve sonunda iş teklifini reddetti, Detroit Otomobil Şirketlerini kurdu ama gelir oldukça düşmüştü. Henry Ford araba işini yalnızca hobi olarak yapıyordu, bu defa işler ciddiye binmişti Ford başkalarıyla çalışmakta zorluk çekiyordu, sebebide kendini beğenmiş derecesinde özgüvene sahip olmasıydı. Şirket kurulalı 15 ay geçmişti ki yalnızca birkaç araba üretebilmişlerdi, ellerinde kalan yalnızca yüklü bir borçtu sonunda dayanamayan müdürler patladı, şirketi kapatıp parçaları hurdacıya sattılar.

Henry Ford Fabrikası


Ford'un artık evi geçindirebileceği parası kalmadı mecburen ailesini alıp babasının evine yerleşti, Ford araba sevdasından vazgeçemedi eski ortaklarından 5 tanesini ikna ederek yarış arabası işine girdi. O dönem için inanılmaz bir başarı elde ettiler, araçları saatte 147 km/h kadar hızlanıyordu. Tabii ortaklar Ford'la yollarını yalnızca 16 ay dayanarak ayırdılar, ortakları kendilerine Cadillac firmasını açtı, 1903 yılına kadar birçok başarısızlıktan sonra seri üretime geçme planlarına başladı, amacı fiyatları halkın alabileceği düzeye düşürmekti. Kendisine inanan bir adam buldu, bu kişi şehrin en zengin kömür tüccarıydı. Ford her ne kadar bu adamla da tartışsa ortak olarak işe giriştiler küçük parçaları dışarıdan alarak arabaları kendileri yapacaktı. Seri üretimi yapan ilk adam olmasıda arabalarda seri üretim yapan ilk kişi Ford olmuştu, ilk sene 600 araç üretmiş bunları ihraç etmişti. Ford kimseye sormadan gazetelere yeni bir araç yapacağını, çiftler için olacağını tanesi 400 dolardan 10.000 adet piyasaya sunulacağını söyledi. Bunun üzerine ortakları yine şirketten ayrıldılar, Ford hisselerin mecburen %58'ini almak zorunda kaldı. Henry Ford bundan sonra büyük bir söz verdi, halka durumu şöyle anlattı: "Büyük kitleler için bir araç üreteceğim ailelerin tamamı için büyük, kullanımı bakımı açısından küçük olacak. En iyi işçilerin elinden, en iyi kaliteden yapılacak fiyatı o kadar düşük olacak ki her aile alabilecek." ve ailesiyle birlikte tanrının sunduğu geniş alanlarda mutlu saatlerin lütfuna ulaşacaklar.

Henry Ford Portre


Henry Ford 40 yaşına yaklaştığında birçok şubesini açmıştı amacı bir Amerikalı bir çizme alır gibi araba alabilmeliydi. Bu yıllarda Ford logosunu değiştirdi, kendisinin olduğu her yerde Ford logoları vardı artık. Bu da reklam için önemli bir yerdi çünkü herkes artık bu ismi tanıyordu, Ford. Artık durum öyle bir hal aldı ki Ford insanlara araba yetiştiremiyordu bununda çaresini aradı ve buldu seri imalatın babası lakabını aldı, işçiler artık işe gitmiyordu işçiler yerlerinde duruyorlar iş onların ayağına geliyordu. Bu yöntem sayesinde 12.5 saatte birleştirilen araçlar 93 saniyeye kadar düştü. Zamandan kazanılan paradan kazanılanlara dönüştü ve bir arabanın maliyeti 400 dolardan 260 dolara düştü. Ford markasının iradecisi ölünce Henry Ford irade koltuğuna kendi oğlunu getirdi.

Henry Ford ve Arabası


Henry Ford'un hayat hikayesi bu yıllarda bir efsane haline gelmişti artık bir halk kahramanıydı, yoksul bir çiftçi çocuğunun halka araba üretmesi. Ford bir acı daha yaşadı ve oğlu öldü. Ford işçilerini düşünüyordu okuma odaları, eğitim ve spor tesisleri hatta sadece çalışanlar için hastane dahi kurdurmuştu. İşçilere verilen maaş dönem için rekor olarak görünüyordu. Henr Ford'un planları kendisi için oldukça değerliydi, kafasına taktığını yapıyordu bir defasında planlarına müdahale ettiği için bir demiryolunu satın aldı. Ford 70'ini geçtiği zamanda çalışmalarına devam etti, hidro elektrik üzerine çalıştı ancak başarılı olamadı. Uçak imalatını denedi, çocukluğunu anımsatması için model bir köy ve müze yaptırdı ardından çiftçiler için Fordson adını verdiği traktörü yaptı, bu da onun için bir rekordu tahmininden oldukça fazlasını sattı.

Henry Ford Arabasıyla


Ford II. Dünya Savaşında çok büyük rol aldı, 4 yıl boyunca fabrikalarında savaş ürünleri üretti. Savaştan sonrada batma noktasına gelmesine rağmen düzeldi. Ford Amerika'nın çarpışma denemelerini yapan ilk firmasıdır, Ford'da bulunan hava yastıkları bir zaman sonra standart haline geldi, aynı zamanda çevre bilincini destekliyordu, egzozlara katalitik konvertör taktırdı, yüzyılın buluşu haline gelen elektrikli arabalar üretti. Günümüze bakıldığında Ford markası Henry Ford'un hayallerinin ötesine geçti, oysa o evinin köşesinde araba yaparken bu kadar olacağını tahmin dahi edemiyordu.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

13.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (2)

  1. Henry Ford gerçekten büyük adam.

  2. Sakıp Öngören

    Merhaba, sitenizi yeni keşfettim. Çok güzel içerikleriniz var, başarılarınızın devamını dilerim.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Aslanlar Hakkında 5 İlginç Bilgi
28.06.2018
1,604 Gösterim

Aslanlar Hakkında 5 İlginç Bilgi

Güçlü ve ihtişamlı gösterişleri sebebiyle insanoğlunun yıllardır dikkatini çeken ormanlar kralı hakkında ilginç 5 bilgi.

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
196 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi
01.04.2018
331 Gösterim

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

Ertuğrul Gazi TRT'nin bu dizisiyle beraber tekrar hatırlandı ve gerekli önem verilmeye başladı ama onun gerçek hayat hikayesini ne kadar biliyoruz?

ATM Nasıl Çalışır
17.06.2018
255 Gösterim

ATM Nasıl Çalışır

Çoğu zaman bankaya gitmemize bile gerek kalmadan işlerimizi hızlıca halledebildiğimiz atmler nasıl çalışır ne kadar güvenlidir?

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası
18.06.2018
415 Gösterim

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

Yakın tarihimiz olan Osmanlı Devleti'nin bir çoğumuzun bilmediği 5 başarısına bu içerikten kolayca ulaşabilirsiniz.