Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

sola ok  Tüm İçerikler

11.03.2018

109 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar


Dünyanın en başarılı ve zengin girişimcilerin kirli sırlarını ve yaptıkları yanılgıları hepimiz merak ederiz. Biraz araştırınca aslında çoğu girişimcinin kimselerin bilmek istemeyeceği gizemlerini ve eskiden yaptıkları büyük hatalarının olduğunu görürüz. Çünkü her biri milyarlarca para kazanmak için özel yaklaşımlar seçerler.
Bu içeriğimizde zengin ve bir o kadar başarılı girişimcilerden Bill Gates, Warren Buffett ve Steve Cohen’in geçmişini inceliyoruz.

Bill Gates


Bill Gates

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, mal varlığının net değerini 90.2 milyar dolar şeklinde olduğunu açıkladı. Dünyanın en zengin milyarderlerinden biri olan Gates’in kirli geçmişi ise Microsoft’un rakibi olan Apple’a vakti zamanında yardım eli uzatmak...
1990’lı yıllar Apple için oldukça sancılı geçmişti. Şirketin kârları düşmüş ve net olarak zarar dönemi yaşanmıştı. Microsoft, Apple'a karşın aynı dönemde 1,18 milyar dolarlık gelir artışını 2000’lerde yaklaşık 23 milyar dolara çıkarmayı başarmıştı. 1997 yılında Apple’ın melek bir yatırımcıya ihtiyacı vardı ve Apple, 150 milyon dolarlık hissesini satarak Microsoft ile ortaklık kurmuş oldu. Anlaşmanın bir parçası da Gates’in büyük hatasıyla ilgiliydi: Microsoft, Apple’a yazılım ve maddi yardım sağlayarak ürünlerin ömürlerini uzatmış oldu. Başka bir görüş açısıyla bakıldığında ise, Apple’a verilen bu destek, Microsoft için ciddi bir rekabet gücü oluşturdu.

Warren Buffett


Warren Buffett

Günümüzün en başarılı yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, hatalarını rahatlıkla itiraf etmesiyle tanınır. Amerika’daki en zengin üçüncü kişisi olan Warren Buffett, bir o kadar mütevazıdır da. 78 milyar dolarlık servetini yatırım konusundaki bilirkişiliği ile elde etti fakat yine de kendi kuralını çiğnedi…
Warren Buffett, senelerce teknoloji yatırımlarından uzak durdu. 2011’de ise bir istisna yaparak teknoloji devi IBM’e büyük bir yatırım yaptı. Buffett’ın yatırım yaptığı süreçte IBM hisse senetlerinin alım fiyatları 167-197 dolar civarındaydı. IBM için güncel hisse senedi fiyatı ise 153 dolar civarında.

Steve Cohen


Steve Cohen

13 milyar değerindeki servetiyle dünyanın en zenginleri arasında yer alan Steve Cohen de zamanında büyük bir yanılgıya düşmüştü. Bu yanılgı yüzünden de serbest yatırım fon ve menkul kıymetleri yöneten firması SAC Capital kapatıldı. Cohen’in kirli yatırım sırrı ciddi bir yasal iddianameydi. Bir veri ağı kullanan büyük bir makine icat etti. Bu makinenin yapabildiklerinden bazıları yasa dışıydı.
SAC Capital tarafından bankalara sızan bilgiler olduğu tespit edildi ve bunun meşru ticaret kurallarına aykırı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine de şirket, müşterilerine paralarını geri ödemek zorunda kaldı. Cohen ise ceza olarak 1.8 milyar dolarlık bir para ödedi ve iki yıl boyunca dış para yönetimi yapmasına engel konuldu.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

11.03.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Başarılı Girişimci Elon Musk’ın Sorunları Çözmek İçin Uyguladığı 6 Yöntem
07.03.2018
1,063 Gösterim

Başarılı Girişimci Elon Musk’ın Sorunları Çözmek İçin Uyguladığı 6 Yöntem

Çağımızın Iron Man'i olarak nitelendirilen Elon Musk'ın sorunları çözmek için uyguladığı 6 yöntemi bu içerikte bulabilirsiniz.

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser
27.06.2018
627 Gösterim

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser

Günümüzde teknoloji aşırı gelişmiş olsa bile, tarihten kalma bazı şeylerin sırrını çözemiyoruz. İşte sizler için bu 5 tarihi eseri derledik.

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran
01.04.2018
322 Gösterim

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran

Yılanların şahı Şahmeran efsanesinin dünya için ne kadar önemli bir varlık olduğunu bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri
12.06.2018
382 Gösterim

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

Elon Musk'ın ne kadar dahi bir girişimci olduğu herkes tarafından bilindiği aşikar, çılgın projelere gelin hep birlikte bakalım.

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler
20.06.2018
978 Gösterim

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler

Tarihte idam oldukça yaygın kullanılan bir ceza yöntemidir. Yakın tarihimiz olan Osmanlı'da bunları gerçekleştirenler hakkında bilgi edinelim.