Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

sola ok  Tüm İçerikler

11.03.2018

145 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar


Dünyanın en başarılı ve zengin girişimcilerin kirli sırlarını ve yaptıkları yanılgıları hepimiz merak ederiz. Biraz araştırınca aslında çoğu girişimcinin kimselerin bilmek istemeyeceği gizemlerini ve eskiden yaptıkları büyük hatalarının olduğunu görürüz. Çünkü her biri milyarlarca para kazanmak için özel yaklaşımlar seçerler.
Bu içeriğimizde zengin ve bir o kadar başarılı girişimcilerden Bill Gates, Warren Buffett ve Steve Cohen’in geçmişini inceliyoruz.

Bill Gates


Bill Gates

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, mal varlığının net değerini 90.2 milyar dolar şeklinde olduğunu açıkladı. Dünyanın en zengin milyarderlerinden biri olan Gates’in kirli geçmişi ise Microsoft’un rakibi olan Apple’a vakti zamanında yardım eli uzatmak...
1990’lı yıllar Apple için oldukça sancılı geçmişti. Şirketin kârları düşmüş ve net olarak zarar dönemi yaşanmıştı. Microsoft, Apple'a karşın aynı dönemde 1,18 milyar dolarlık gelir artışını 2000’lerde yaklaşık 23 milyar dolara çıkarmayı başarmıştı. 1997 yılında Apple’ın melek bir yatırımcıya ihtiyacı vardı ve Apple, 150 milyon dolarlık hissesini satarak Microsoft ile ortaklık kurmuş oldu. Anlaşmanın bir parçası da Gates’in büyük hatasıyla ilgiliydi: Microsoft, Apple’a yazılım ve maddi yardım sağlayarak ürünlerin ömürlerini uzatmış oldu. Başka bir görüş açısıyla bakıldığında ise, Apple’a verilen bu destek, Microsoft için ciddi bir rekabet gücü oluşturdu.

Warren Buffett


Warren Buffett

Günümüzün en başarılı yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, hatalarını rahatlıkla itiraf etmesiyle tanınır. Amerika’daki en zengin üçüncü kişisi olan Warren Buffett, bir o kadar mütevazıdır da. 78 milyar dolarlık servetini yatırım konusundaki bilirkişiliği ile elde etti fakat yine de kendi kuralını çiğnedi…
Warren Buffett, senelerce teknoloji yatırımlarından uzak durdu. 2011’de ise bir istisna yaparak teknoloji devi IBM’e büyük bir yatırım yaptı. Buffett’ın yatırım yaptığı süreçte IBM hisse senetlerinin alım fiyatları 167-197 dolar civarındaydı. IBM için güncel hisse senedi fiyatı ise 153 dolar civarında.

Steve Cohen


Steve Cohen

13 milyar değerindeki servetiyle dünyanın en zenginleri arasında yer alan Steve Cohen de zamanında büyük bir yanılgıya düşmüştü. Bu yanılgı yüzünden de serbest yatırım fon ve menkul kıymetleri yöneten firması SAC Capital kapatıldı. Cohen’in kirli yatırım sırrı ciddi bir yasal iddianameydi. Bir veri ağı kullanan büyük bir makine icat etti. Bu makinenin yapabildiklerinden bazıları yasa dışıydı.
SAC Capital tarafından bankalara sızan bilgiler olduğu tespit edildi ve bunun meşru ticaret kurallarına aykırı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine de şirket, müşterilerine paralarını geri ödemek zorunda kaldı. Cohen ise ceza olarak 1.8 milyar dolarlık bir para ödedi ve iki yıl boyunca dış para yönetimi yapmasına engel konuldu.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

11.03.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu
07.07.2018
361 Gösterim

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu

Ülkemizde ne yazık ki uluslararası başarılar elde etmiş isimler unutulmakta, Şakir Zümre'de bunlardan birisi.

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar
12.06.2018
152 Gösterim

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar

Duygularımızı kontrol edemediğimiz gibi hissettiğimiz duyguların aslında altında başka nedenlerin yattığını öğrenince bir miktar şaşırabilirsiniz.

ATM Nasıl Çalışır
17.06.2018
132 Gösterim

ATM Nasıl Çalışır

Çoğu zaman bankaya gitmemize bile gerek kalmadan işlerimizi hızlıca halledebildiğimiz atmler nasıl çalışır ne kadar güvenlidir?

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
128 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?

Yokluktan Doğan bir Teknoloji Sony
02.07.2018
404 Gösterim

Yokluktan Doğan bir Teknoloji Sony

Günümüze teknolojisinde yüksek mertebelere erişmiş bir firma olan Sony'nin kuruluş öyküsüne bu içerikten tanıklık edebilirsiniz.