Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar

sola ok  Tüm İçerikler

12.06.2018

152 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar


İnsanoğlu dünyaya sevgi duygusuyla beraber geliyor, onun en korunaklı alanı anne karnı. Aç kalmak, evsiz kalmak gibi sıkıntılar orada olmuyor, gerçek yaşamla beraber yaşadığı farklı şeyler duygularda artışlara neden oluyor.

Komşunun evinde gördüğü herhangi bir oyuncak onun evinde yoksa sıkıntılar başlıyor. Kişi o oyuncağı istemekten o çocuğa karşı kıskançlığa başlıyor, yaşın ilerlemesiyle beraber kıskançlıkta nefrete dönüşüyor. Her yaşamın altında bir yaşanmışlık var her duygunun altında da bizim aklımızın ucundan geçmeyen başka bir duygu var. Kötü duyguları ortaya çıkaranda kendimiz, korkularımızdır.

Kendi bildiğini yapan bunu yapmakta ısrar eden birçok kişi vardır amaç olaylar karşısında kendisini güçlü göstermektir. Kişi kendini güçlü gösterir aslında göstermek için çabalar. İlk başta duygusunun altında ki mesaj güçsüzlüktür, güçsüz kişiler dik başlı olurlar kendilerini güçlü göstermeye çalışırlar, başta da verdiğimiz örnek gibi milyonlarca kıskançlık örneği sayabiliriz; bebekken oyuncak, çocukken bilgisayar, gençken spor ayakkabı, orta yaşlarda araba bunlardan sadece birkaçı. Başkasında gördüğümüz şeyleri arzularız olmayınca da nefret etmeye başlarız, kıskançlık duygusunun derininde yatan mesaj, yetersizliktir, kıskandığımız kişiden daha eksik olduğumuzu aslında biliriz.

Kıskançlık


Her okulda her iş yerinde oradaki insanlara küçümseyici bakan küçümseyen birisi vardır. Kendi değerlerini hissettirebilmek uğruna başka kişileri değersiz hale getirir, çocukken yaşadığı korkunç bir aşağılama onu bu hale getirmiş olabilir çünkü küçümseme duygusunun altında yatan mesaj aşağılanma korkusudur, kendi aşağılanmaktan korktuğu için başka insanları küçümser.

Küçümsemek


Cimrilik üzerine birçok yazı okumuşuzdur, çocuğunun sağlığından, kendi görüntüsünden feragat ederek para biriktiren kişiler var. Bu kişiler yaşamı güvensiz görürler, güveni olmayan dünyada çaresiz kalmamak için hazırlık yaparlar, hazırlık çoğu zaman sınırları aşar cimriliğe gider. Cimriliğin altında yatan mesaj yokluk korkusudur.

Yaşadığımız hayatta her şeyin mükemmel olmasını isteyen insanlar vardır öyle olmayacağını tüm dünya bilsede farklı düşünürler, her şeyin kusursuz olmasını isteyen bu insanların duygusunun altında yatan asıl sorun eleştirilme korkusudur. Sürekli onaylanmak ister bu yüzden her şeyi kusursuz yapar, birilerinin onu eleştirmesinden oldukça korkarlar.

Bilgisayarın ya da televizyonun karşısına oturup hiçbir şey yapmayan insanları biliyoruz, açıkçası tembellik günümüz için çok büyük bir sıkıntı, tembelliği hastalığa kadar ileri götürenler var. Bu duygunun arkasında yatan sorun yapamama korkusudur, işi yapamama korkusu olan hiç denemez, hayatı hiç denemeden geçirmeside tembelliğe dönüşür.

İş hayatımızda yeni tanıştığımız insanlara karşı soğuk ve mesafeli olmak zorunda olabiliriz. Bunu ilk tanışmada yaparız ama sonra ki günlerde daha samimi davranırız, hayatında her zaman ve her şeye soğuk davranan insanlar vardır. Soğuk ve mesafeli olan bu insanların büyük korkusu kırılma korkusudur.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

12.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız
09.04.2018
982 Gösterim

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız

Yalan söylemek oldukça kötü bir şeydir kimse yalan söyleyen biriyle muhatap olmak istemez peki kişinin yalan söylediğini nasıl tespit edebiliriz?

Fantastik Dörtlü Geri Geliyor
05.04.2018
237 Gösterim

Fantastik Dörtlü Geri Geliyor

İlk efsanelerden olan Fantastik Dörtlü kaybettiği itibarını geri almak için kolları sıvadı detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
128 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?

İnsanların Umursamazca Terk Ettiği 5 Şey
03.04.2018
150 Gösterim

İnsanların Umursamazca Terk Ettiği 5 Şey

Üzücü ve bir o kadarda ürpertici terkedilen yerler, arabalar, uçaklar daha fazlası için içeriğe göz atabilirsiniz.

Rapunzel Hakkında Akılalmaz Gerçekler
14.06.2018
694 Gösterim

Rapunzel Hakkında Akılalmaz Gerçekler

Çocukluğumuzun efsane masalı olan Rapunzel'in gerçek öyküsünün öyle olmadığını öğrenince çok şaşıracaksınız.