Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız

sola ok  Tüm İçerikler

09.04.2018

1,114 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız


Çevrenizdeki insanlar size karşı ne kadar dürüst hiç merak ettiniz mi? Sizinle yaptığı konuşmalarda, size karşı söylediği sözlerde acaba ne kadar yalan var? İşte birinin size karşı söylediği bir sözün yalan olup olmadığını anlamak için bazı ipuçları.


1) Konuşurken gözlerini kaçırıyor mu?


iki adam

Beden dili uzmanları yalan söyleyen bir bireyin, karşısındaki kişi ile göz göze gelmekten kaçındığını söyler. Bunun sebebi bilinçaltının, göz göze geldiğinde yalanının ortaya çıkacağı algısınıdır. Konuşurken göz göze geldiğinizde sürekli farklı noktalara bakıp, gözlerini sizden kaçırıyorsa dikkat!


2) Söylediklerini sık sık unutuyor mu?


unutan kadın

Bir gün önce anlattığı olayı daha farklı bir şekilde mi anlatıyor ya da daha az detaya mı giriyor? Unutkan birisi değilse böyle bir durumda yalan söylüyor olması muhtemel. Sık sık yalan söyleyen kişiler pek çok farklı yalanı art arda sıraladıkları için ve bu olayların gerçek bir dayanağı olmadığı için, söylediği yalanları unutup ertesi gün daha farklı bir şekilde olayı anlatması muhtemel. Mesela bir gün önce sevdiği kızla sabah 9 da buluştuğunu söyleyip, ertesi gün öğlen birde buluştuk diyorsa çocuğun iki sevgilisi yoksa muhtemelen söylediği yalanı unutmuş bir yalancı karşınızdadır.


3) Kişisel "özel olmayan" sorulara düşünerek mi cevap veriyor?


düşünen adam

Birisi size adınızı sorduğunuzda düşünerek cevap vermezsiniz öyle değil mi? Ya da yaşınızı, okuduğunuz okulunuzu, işinizi vs. Düşünmeden anında cevaplarsınız. Birkaç saniye bile olsa bu tarz kişisel bilgilerini sorduğunuzda düşünerek cevap veren kişilere dikkat edin. Hele "eee" diye giriş yapıyorsa o kişiden hemen uzaklaşın.

+Adın ne?

-Eee benim adım Faruk.(Düşündüm ve aklıma ilk gelen ismi sana söyledim.)


4) Konuştuğunuz kişinin elleri çok mu tedirgin?


tedirginlik

Tedirginliğin altında yatan pek çok sebep vardır. Korku, heyecan, stres ve YALAN. Birisi sizinle konuşurken, sürekli ellerini, ayaklarını sallıyor, sürekli saçlarına dokunup duruyor, ellerini sağdan sola koyup duruyorsa, bu bilinçaltının yalanının yakalanma korkusunda verdiği bir dışa vurum olabilir. "Ayy çok stresliyim yalanım anlaşılacak" şeklinde. Ancak dediğimiz gibi tedirginliğin pek çok sebebi vardır. Kişi sizle konuşurken sürekli ellerini bir bağlayıp bir açıyor mu? Sürekli burnuna dudaklarına dokunuyor mu? o zaman bu kişinin dediklerine biraz daha dikkatli olmanızı öneririz.


5) Konuşurken anlamsız gülümsüyor mu?


gülen kadınlar

Özellikle büyük yalanlar söyleyen ve karşısındaki kişiye bu yalanlarını yutturduğunu düşünen kişiler, beyinlerinin verdiği "Yav ne saf adam ne desem inanıyor" mesajına kendilerini kaptırıp, sürekli tebessüm edebilir. Ciddi bir konu sırasında ağzı ister istemez tebessümsü bir hal alıyor mu? Ya da acıklı bir konuda yani kısacası ortada gülünecek birşey yokken garip garip tebessüm eden kişilere dikkat edin.

Tabi bu kişiler çok güler yüzlü de olabilir hemen altında bir bit yeniği aramamak lazım.


6) Eli ağzında mı konuşuyor?


eli ağzında

Bir kişi yalan söylerken, ister istemez beyninin verdiği mesajlar ile bedenini anlamsız şekilde hareket ettirebilir. Bazı yalan söyleyenler, beyinleri yalanların ortaya çıkacak ağzını kapa şeklinde verdiği mesajla, söylediği yalanların ortaya çıkmaması için, eli ağzında konuşur. Elini yüzüne koyup doğal bir görüntü verse de eli ağzına doğru uzanmaktadır. Tabi bu durumun da pek çok farklı sebebi olabilir. Hemen yalan söylediğini düşünmek yersizdir.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

09.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

İnsanların Umursamazca Terk Ettiği 5 Şey
03.04.2018
223 Gösterim

İnsanların Umursamazca Terk Ettiği 5 Şey

Üzücü ve bir o kadarda ürpertici terkedilen yerler, arabalar, uçaklar daha fazlası için içeriğe göz atabilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası
18.06.2018
415 Gösterim

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

Yakın tarihimiz olan Osmanlı Devleti'nin bir çoğumuzun bilmediği 5 başarısına bu içerikten kolayca ulaşabilirsiniz.

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu
05.07.2018
427 Gösterim

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu

Bir gün uyandığımızda tüm dünyanın vejeteryan olduğunu hayal ediniz, ortaya çıkan olasıklara bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral
02.04.2018
2,575 Gösterim

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral

Hititler Nemrut Dağı'nın altında mı yaşıyordu iddiaları, ölümsüz olmak isteyen kralın muhteşem eserinin sırları bu yazımızda sizlerle.

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri
12.06.2018
532 Gösterim

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

Elon Musk'ın ne kadar dahi bir girişimci olduğu herkes tarafından bilindiği aşikar, çılgın projelere gelin hep birlikte bakalım.