Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?

sola ok  Tüm İçerikler

16.03.2018

199 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?


Kişinin bütün enerjisini yok eden kronik yorgunluk sendromu, aslında oldukça vahim ve üstüne düşülmesi gereken bir rahatsızlık. Bu yorgunluk sendromunu yaşayan kişiler nasıl birer ruh haline sahiptirler onlara neler iyi gelir?

Kronik Yorgunluk


Kronik Yorgunluk Sendromu'nun neden ortaya çıktığı bilinmiyor ama sürmesini sağlayan bazı nedenler şunlardır


1) Vücudunuz formda değildir: Kaslarınız formda olmayabilir, ani bir yüklenme yapmış olabilirsiniz, kullanmıyor olabilirsiniz.
2) Tahterevalli: Bir gün dinlenip bir gün spor yapmaktan kronik yorgunluk sendromu olabilir, her gün düzenli olmanız gerekiyor çünkü "beden saati" diye bir şeyin olduğunu unutmayın.
3) Ne kadar çok dinlenirseniz o kadar çok yorgunluk hissedersiniz.
4) Kendinize katı olmayın: İnsanın ayılması biraz zor sürebilir, kendinizi fazla zorlamayın elinizden geldiği kadarını yapın gerisini bırakın.
5) Belirtilere odaklanmak: Bir şeye ne kadar odaklanırsanız onu o kadar çok farkedersiniz ve bu da endişelenmenize sebep olur, endişelendikçe belirtiler daha çok artar, bu durumda ise sonuçlar çok daha kötü olabilir.
6)Kendini engellenmiş ve kötü hissetmek: Bulunduğunuz durumla ilgili bir şey yapmadığınızı düşünmek sizi daha kötü hissettirir.
Bu hastalık kısır bir döngüdür. Aktivitelerinizi veya dinlenmenizi azaltmak bir çare değildir. Beden saatinizi düzeltmeye, rahatsızlığınıza odaklanmamaya çalışın. Adım adım ilerlemeli, kaygılanmamalı, acele etmemelisiniz.
Bilişsel (düşünme), ve davranışçı terapi ile çözüm odaklı çalışmalar yapılabilir. Bu tarz tedavi yönteminde kişi bazı şeyleri farklı şekilde yaparak ve farklı açılardan düşünerek, farklı hissetmesini sağlama amaçlı yapılıyor. Tedavi sürecinde sabırlı olmak ve yakınlardan destek almakta büyük etken.


İyileşmek için yardımcı olacak yaklaşımlar


Uykunun düzenlemesi: Beden saati ayarları geç saatlere kadar ayakta kalmak, geç vakitlere kadar uyumamak, yataktan geç çıkmakla, gün içinde uyumakla, gün içinde aktif olmamaktan değişir. Her gün alışılmışın dışında farklı saatte kalkmak, fazla uyumak, şekerleme yapmak bozabilir. Gün içerisinde uyumamak lazım. Her gün aynı saatte kalkmak lazım. Çalar saati odanın her yerine koymak veya telefonunuzu yataktan kalkmadan erişemeyeceğiniz bir yere alarm kurarak koymak kalkmanıza yardımcı olur. Yatağınızı sadece uyumak için kullanın onun dışında dinlenmek için, kitap okumak için veyahut benzer aktiviteler için kullanmayınız. Uyku düzeninle ilgili günlük tutabilirsiniz. Yatmadan önce kendinize bir rutin oluşturup hep aynı şeyleri yapınız.
Uyuyamazsanız endişelenmeyin karanlıkta gözleriniz kapansa bile açık tutmaya çalışın, rahatlatıcı bir şeyler düşün örneğin Bahamalar'da tatil yaptığınız veya bir kış günü şömine karşısında oturduğunuzu. Vücudunuzu gevşetin, derin derin nefes alın. Tüm bunları yaptıktan sonra uykunuz gelmezse kalkıp uykun gelene kadar başka bir odada durun, eğer yatakta endişeler aklına gelirse bunu "endişe zamanına" bırakacağınızı söyleyin kesinlikle uykuya dalma evresinde aklınızda olumsuz düşünceler olmasın.
Etkin planlama: Sadece kendini verimli ve enerjik hissettiğiniz saatlerde işlerinizle ilgileniniz. Zamanı nasıl kullandığınıza dair gün içinde neler yaptığınıza dair günlük notlar tutabilirsiniz. Neyi ne kadar zamanda değiştirebileceğinizi netleştirin ama bu konuda gerçekçi olunuz. Amaca ulaşmak için küçük hedefler koyunuz ilk hedefiniz kolay olsun. Günlerinizi dengeli yaşayın. Yapman gerekeni kendinizi iyi hissetseniz de iyi hissetmeseniz de yapmalısınız. Hafta içinde yapabileceğin hedefleri not alın. Yapamazsanız bir diğer ki notlarda hedeflerinizi küçültünüz. Yapacağınız etkinlikleri ufak adımlarla başlatınız, vücudunuzun yorulmasını sallamayın ve sabırlı olmalısınız. Her gün bir denge sağlamalısınız. Duygularınızı gözlemleyin, kendinizi kötü hissettiren düşünceleri bulup onları not alınız, onlardan kurtulup bir daha düşünmeyiniz. Kendinize çok büyük standartlar koymayınız.


Üstesinden gelmenin yolları


- Sonuca değil işe odaklanın. Örneğin: En yüksek başarıyı değil işi kavramaya odaklanın.
- Yaptıklarınıza haftalık sınırlar koyun. Bu süreç sonunda beklediğiniz gibi mükemmel olmasa da bırakın.
- Yaptıklarınızı mükemmel hale getirirken tempondan taviz verirsen, çabalarından mı sanat harikasından mı memnun olacağını düşünün.
- Mükemmel yapmayı beklemezsen eğer yaptıklarınızdan zevk alırsınız. Bazı durumlarda çıtayı düşürmek daha eğlenceli olabilir. Yaşama sevinciniz artabilir.
- Zorlanmalar karşısında tablo yapıp ne beklediğinizi yazın ve sonucun ne olduğunu yazın. Bu sayede karşılaştığınız zorlukları bölmüş olursunuz, onları tek tek ele alırsınız.


Sorun çözme yöntemi olarak


- Sizi endişelendiren durum ve şeylerin listesini yapın. Öncelikle hangisiyle ilgilenmek istediğinize karar verin.
- Sorununuzun ne olduğunu açık ve net bir biçimde yazınız gerçeklerden kaçmamanız gerekir.
- Sorunu, sorun çözmekte başarılı ve geçmişte bu sorunu çözmüş birinin açısından bakmayı deneyebilirsin. Çözüm için en az 3 alternatif yol belirlemelisiniz.
- Her çözüm seçeneğinin sonuçlarının ne olacağına dair düşüncelerini yazınız olası bir krizde önüne geçebilirsiniz bu sayede.
- Hangi seçeneğin daha iyi sonuç getireceğine karar veriniz ve onu uygulamaya başlayınız.
- Çözümü uygulamaya yönelik bir plan yapınız, plansız iş yürütmek en büyük hatalardandır.
- İşe yarayıp yaramadığına bakınız eğer sonuçlar olumsuzsa diğer planınıza geçiniz.


Bu söylenenleri yaptığınız takdirde hayatınızın daha da düzene girdiğinizi göreceksiniz, yaşama sevinciniz artacak, işlerinize daha verimli odaklanacaksınız. Bu sayede elinizi attığınız her işte başarılı bir şekilde çıkmış olacaksınız doğal olarak kariyerinizde de yükselişe geçeceksiniz.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

16.03.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

İnsanların Umursamazca Terk Ettiği 5 Şey
03.04.2018
223 Gösterim

İnsanların Umursamazca Terk Ettiği 5 Şey

Üzücü ve bir o kadarda ürpertici terkedilen yerler, arabalar, uçaklar daha fazlası için içeriğe göz atabilirsiniz.

Fantastik Dörtlü Geri Geliyor
05.04.2018
439 Gösterim

Fantastik Dörtlü Geri Geliyor

İlk efsanelerden olan Fantastik Dörtlü kaybettiği itibarını geri almak için kolları sıvadı detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri
12.06.2018
531 Gösterim

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

Elon Musk'ın ne kadar dahi bir girişimci olduğu herkes tarafından bilindiği aşikar, çılgın projelere gelin hep birlikte bakalım.

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
195 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford
13.06.2018
778 Gösterim

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford

İlk arabanın mucidi ve ilk seri üretimin mucidi Henry Ford'un yaşadığı zorlukların ardından başarıya ulaşan öyküsü.