Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

sola ok  Tüm İçerikler

01.04.2018

237 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi


Bugün Ertuğrul Gazi’nin gerçek hayat hikayesini sizler için derledik. Yıl 1071, Büyük Selçuklu hükümdarı Alparslan, destansı Malazgirt zaferiyle dünyanın kaderini değiştirecek bir şey yaptı; Anadolu, yoğun ve istikrarlı göçlerle yeni ev sahipleri Türk boyları tarafından yurt haline getiriliyordu. Ancak o yıllarda kimse şunun farkında değildi: 6 asır boyunca 3 kıtada dünyaya hükmedecek bir imparatorluğun temelleri atılıyordu. Bunu gerçekleştiren ise Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'ydi...

Diriliş Ertuğrul

1188 yılında doğan Ertuğrul Gazi, Oğuz Türklerinin Bozok koluna bağlı Kayı boyundan Süleyman Şah'ın 4 oğlundan üçüncüsüdür. Annesi Hayme Hatun’dur. Moğol saldırıları, İç Asya’da yaşayan Türk boylarını yıpratıyor ve ata topraklarından göçe zorluyordu. Kayı boyundan Kayaalp’ın oğlu Süleyman Şah da 1223 yılında 50.000 kişi ile Anadolu’ya göç etmeye karar verdi. Horasan’dan çıkıp Erzincan ve Ahlat yakınlarına gelerek yerleşti. Yanında; kendisi gibi yiğit 4 oğlu da vardı; Sungur Tigin, Gündoğdu Bey, Ertuğrul Bey ve Dündar. Yaklaşık 30 yıl boyunca Erzurum ve Erzincan’da yaylayıp kışladılar ancak geçirdikleri onca süreye karşın beklediğini bulamayan Süleyman Şah, asıl yurdu olarak benimsediği Türkistan coğrafyasına geri dönmeye karar verdi. Dönüş göçü Halep üzerinden olacaktı. Göç istikametleri gereği Fırat nehrini geçmek zorundaydılar, sığ gibi görünen bir boğazdan nehri geçmeye karar verdiler. Ancak Süleyman Şah nehri geçerken boğularak vefat etti. Onun vefatı üzerine Kayı boyu ikiye bölündü. Süleyman Şah’ın en büyük oğlu olan Sungur Tigin ve onun bir küçüğü olan Gündoğdu Bey, babalarının vefatı ile yarım kalan göç hareketini tamamlamaya karar verdiler.

Ertuğrul Bey ise Türkistan’a dönmek yerine Anadolu’da kalıp gaza etmenin daha doğru olacağını düşündü. Ve yalnızca 400 çadır, kardeşi Dündar ve annesi Hayme Sultan ile birlikte Batı’ya doğru yöneldi. Yolda Selçuklu ordusu ile Moğol ordusunun savaşına denk geldi. Ertuğrul Bey, Selçukluların zayıf düştüğünü görüp onlara yardım etmeye karar verdi ve savaşa girdi. Onun müdahalesi savaşın sonucunu değiştirerek Selçukluların galip gelmesini sağladı. Bunun üzerine Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat, gösterdikleri yiğitliğin mükâfatı olarak Kayılara, Söğüt vilayetini kışlak, Domaniç ve Ermenibeli dağlarını yaylak olarak tahsis etti. Ertuğrul Bey’in hayatı daima göç ve mücadele içinde geçti. Siyasi-askeri dehası ve yiğitliği sayesinde Selçuklu Sultan’ı ona uç beyliği verdi. Ertuğrul Bey, Selçuklu Devleti'nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup asayişi temin ediyordu. Domaniç-Söğüt ve çevresini aldıktan sonra, diğer uç beyleriyle birlikte Bizans sınırındaki bölgede cihat ve gaza ile meşgul olmaya devam etti.

Ertuğrul Gazi

Bizans tekfurlarına karşı kazandığı zaferler sonucunda Gazi ünvanını aldı. Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat’ın ölümünden sonra Selçuklu beyleri arasında taht kavgası başladı. Bu dönemde zayıflayan Selçukludan ayrılan bazı Türk beylikleri Moğol hâkimiyetini kabul etti. Ancak Ertuğrul Gazi vefakâr davrandı ve Selçuklulara bağlı bir uç beyi olarak faaliyetlerine devam etti. Ertuğrul Gazi'nin bu vefakârlığı büyük takdir toplamıştı. Anadolu’daki bu kargaşa ortamında o, diğer yörelerdeki Türkmenlere ve Anadolu'nun dört bir tarafından gelen gazilere, dervişlere, âlimlere güven vermiş ve sancağı altında toplanmasına vesile olmuştu. Ertuğrul Gazi, komşu beylikler ve devletlerin durumunu yakından takip eder ve onlarla iyi geçinirdi. Tebaasının huzuru ve güvenliği onun için çok önemliydi. Yoksullara ve hastalara daima yardım eder ve halkı tarafından çok saygı duyulurdu. Adaletli bir bey olmasından ötürü, hâkimiyeti altındaki topraklarda yaşayan Hristiyan halk dahi onu çok severdi. Ömrü boyunca çok sevdiği tek eşi Halime Hatun’dan üç yiğit evladı oldu; Saru-Batu Savcı Bey, Gündüz Bey ve Osman Bey. Aralarından Osman Bey, dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı Devleti’nin kurucusu olacaktı.

Ertuğrul Gazi, bereketli ve bolluk içinde süren bir ömür yaşayarak 1281 yılında 93 yaşında vefat etti. Ardında ufak fakat kuvvetli bir beylik ve fethe müsait bir zemin bırakarak Söğüt’te vefat etti. Türbesi Söğüt’te bulunmaktadır ve her yıl orada eylül ayının 2.haftası pazar günü anma töreni düzenlenir. Bizden bugünlük bu kadar. Osmanlı ile ilgili buna benzer başka içerikler ister misiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

01.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Afacan Dennis Hakkında Akılalmaz Teoriler
29.06.2018
1,049 Gösterim

Afacan Dennis Hakkında Akılalmaz Teoriler

Eskiden hepimizin eğlenerek izlediği Afacan Dennis'in yürek burkan gerçek hayat hikayesi.

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?
16.03.2018
165 Gösterim

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?

Kişinin yaşama sevincini elden alan kronik yorgunluk sendromu neden oluşur? Bu yazımızda bu sendromun üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlattık.

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi
08.03.2018
455 Gösterim

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi

Uyku insanın en önemli ihtiyaçlarından birisidir, uyku sorunu çekmek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bu durumdan mağdur Jessica'nın hikayesini içerikte okuyabilirsiniz.

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız
09.04.2018
1,038 Gösterim

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız

Yalan söylemek oldukça kötü bir şeydir kimse yalan söyleyen biriyle muhatap olmak istemez peki kişinin yalan söylediğini nasıl tespit edebiliriz?

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır
21.06.2018
2,650 Gösterim

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır

Kadınların günümüzde ki değeri her ne kadar eskiye oranla arttırılmış olsa da onların bile bilmediği 8 değerli bilgiyi sizlere sunuyoruz.