Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

sola ok  Tüm İçerikler

01.04.2018

57 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi


Bugün Ertuğrul Gazi’nin gerçek hayat hikayesini sizler için derledik. Yıl 1071, Büyük Selçuklu hükümdarı Alparslan, destansı Malazgirt zaferiyle dünyanın kaderini değiştirecek bir şey yaptı; Anadolu, yoğun ve istikrarlı göçlerle yeni ev sahipleri Türk boyları tarafından yurt haline getiriliyordu. Ancak o yıllarda kimse şunun farkında değildi: 6 asır boyunca 3 kıtada dünyaya hükmedecek bir imparatorluğun temelleri atılıyordu. Bunu gerçekleştiren ise Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'ydi...

Diriliş Ertuğrul

1188 yılında doğan Ertuğrul Gazi, Oğuz Türklerinin Bozok koluna bağlı Kayı boyundan Süleyman Şah'ın 4 oğlundan üçüncüsüdür. Annesi Hayme Hatun’dur. Moğol saldırıları, İç Asya’da yaşayan Türk boylarını yıpratıyor ve ata topraklarından göçe zorluyordu. Kayı boyundan Kayaalp’ın oğlu Süleyman Şah da 1223 yılında 50.000 kişi ile Anadolu’ya göç etmeye karar verdi. Horasan’dan çıkıp Erzincan ve Ahlat yakınlarına gelerek yerleşti. Yanında; kendisi gibi yiğit 4 oğlu da vardı; Sungur Tigin, Gündoğdu Bey, Ertuğrul Bey ve Dündar. Yaklaşık 30 yıl boyunca Erzurum ve Erzincan’da yaylayıp kışladılar ancak geçirdikleri onca süreye karşın beklediğini bulamayan Süleyman Şah, asıl yurdu olarak benimsediği Türkistan coğrafyasına geri dönmeye karar verdi. Dönüş göçü Halep üzerinden olacaktı. Göç istikametleri gereği Fırat nehrini geçmek zorundaydılar, sığ gibi görünen bir boğazdan nehri geçmeye karar verdiler. Ancak Süleyman Şah nehri geçerken boğularak vefat etti. Onun vefatı üzerine Kayı boyu ikiye bölündü. Süleyman Şah’ın en büyük oğlu olan Sungur Tigin ve onun bir küçüğü olan Gündoğdu Bey, babalarının vefatı ile yarım kalan göç hareketini tamamlamaya karar verdiler.

Ertuğrul Bey ise Türkistan’a dönmek yerine Anadolu’da kalıp gaza etmenin daha doğru olacağını düşündü. Ve yalnızca 400 çadır, kardeşi Dündar ve annesi Hayme Sultan ile birlikte Batı’ya doğru yöneldi. Yolda Selçuklu ordusu ile Moğol ordusunun savaşına denk geldi. Ertuğrul Bey, Selçukluların zayıf düştüğünü görüp onlara yardım etmeye karar verdi ve savaşa girdi. Onun müdahalesi savaşın sonucunu değiştirerek Selçukluların galip gelmesini sağladı. Bunun üzerine Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat, gösterdikleri yiğitliğin mükâfatı olarak Kayılara, Söğüt vilayetini kışlak, Domaniç ve Ermenibeli dağlarını yaylak olarak tahsis etti. Ertuğrul Bey’in hayatı daima göç ve mücadele içinde geçti. Siyasi-askeri dehası ve yiğitliği sayesinde Selçuklu Sultan’ı ona uç beyliği verdi. Ertuğrul Bey, Selçuklu Devleti'nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup asayişi temin ediyordu. Domaniç-Söğüt ve çevresini aldıktan sonra, diğer uç beyleriyle birlikte Bizans sınırındaki bölgede cihat ve gaza ile meşgul olmaya devam etti.

Ertuğrul Gazi

Bizans tekfurlarına karşı kazandığı zaferler sonucunda Gazi ünvanını aldı. Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat’ın ölümünden sonra Selçuklu beyleri arasında taht kavgası başladı. Bu dönemde zayıflayan Selçukludan ayrılan bazı Türk beylikleri Moğol hâkimiyetini kabul etti. Ancak Ertuğrul Gazi vefakâr davrandı ve Selçuklulara bağlı bir uç beyi olarak faaliyetlerine devam etti. Ertuğrul Gazi'nin bu vefakârlığı büyük takdir toplamıştı. Anadolu’daki bu kargaşa ortamında o, diğer yörelerdeki Türkmenlere ve Anadolu'nun dört bir tarafından gelen gazilere, dervişlere, âlimlere güven vermiş ve sancağı altında toplanmasına vesile olmuştu. Ertuğrul Gazi, komşu beylikler ve devletlerin durumunu yakından takip eder ve onlarla iyi geçinirdi. Tebaasının huzuru ve güvenliği onun için çok önemliydi. Yoksullara ve hastalara daima yardım eder ve halkı tarafından çok saygı duyulurdu. Adaletli bir bey olmasından ötürü, hâkimiyeti altındaki topraklarda yaşayan Hristiyan halk dahi onu çok severdi. Ömrü boyunca çok sevdiği tek eşi Halime Hatun’dan üç yiğit evladı oldu; Saru-Batu Savcı Bey, Gündüz Bey ve Osman Bey. Aralarından Osman Bey, dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı Devleti’nin kurucusu olacaktı.

Ertuğrul Gazi, bereketli ve bolluk içinde süren bir ömür yaşayarak 1281 yılında 93 yaşında vefat etti. Ardında ufak fakat kuvvetli bir beylik ve fethe müsait bir zemin bırakarak Söğüt’te vefat etti. Türbesi Söğüt’te bulunmaktadır ve her yıl orada eylül ayının 2.haftası pazar günü anma töreni düzenlenir. Bizden bugünlük bu kadar. Osmanlı ile ilgili buna benzer başka içerikler ister misiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

01.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Şam'da Yaşanmış Tuhaf Olaylar Evlerinden Çıkamayan İnsanlar
23.03.2018
116 Gösterim

Şam'da Yaşanmış Tuhaf Olaylar Evlerinden Çıkamayan İnsanlar

Bu içeriğimizde zamanında Osmanlı şehri olan Şam vilayetinde yaşanmış, halkın korku içinde yaşamasına tuhaf vakalardan bahsediyoruz.

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar
11.03.2018
69 Gösterim

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

Dünyanın en zengin ve bir o kadar başarılı girişimcilerden olan Gates, Buffett ve Cohen’in geçmişinde yaptıkları hataları inceliyoruz.

Neden Tuz ve Karabiber?
01.04.2018
48 Gösterim

Neden Tuz ve Karabiber?

Neden tuz ve karabiber diye hiç sordunuz mu? Tuzu anladık ama karabiber neden diğer baharatların önüne geçti ve tuzun yanında olmayı haketti?

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi
02.04.2018
53 Gösterim

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

Birçok din açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs'ün Selahaddin Eyyub'i tarafından fethedilmesini bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral
02.04.2018
417 Gösterim

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral

Hititler Nemrut Dağı'nın altında mı yaşıyordu iddiaları, ölümsüz olmak isteyen kralın muhteşem eserinin sırları bu yazımızda sizlerle.