Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

sola ok  Tüm İçerikler

12.06.2018

532 Gösterim

Bu içeriği 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri


Dünyanın şu günlerde tüm yönleriyle tartıştığı bir adam var Elon Musk. Bu adam son zamanlarda haber sitelerinde, televizyon ekranlarında sürekli yer tutuyor. Çılgın projeleriyle dünyayı ayağa kaldıran insanlığa umut veren kişi. Güney Afrikalı olan bu şahıs marsta koloni kurmaktan, dünyada ki trafik sorununu tamamen bitirmeye, uzay turizmini başlatmaya, tamamen ücretsiz internet sağlamaya kadar onlarca inanılmaz projelerin sahibi.

Küçükken hiç popüler değilmiş hatta arkadaşları tarafından sürekli aşağılanan dayak yiyen bir öğrenciymiş. Bir gün merdivenlerden yuvarlanıp hastanelik bile etmişler küçük Musk'ı fakat aşırı derecede meraklı, çalışkan ve zeki olan Elon Musk küçüklüğünde günde 5 saat kitap okuduğunu söylüyor. Henüz 10 yaşındayken bilişim alanına merak sarmış bir çocukken kodlamayı öğrenip oyun yapmayı başarmış bu oyuna da 500 dolarada satarak ilk ticari başarısını göstermiş. Sadece 3 günde programlama öğrenen bir kişiden bahsediyoruz.

Elon Musk


20'li yaşlarda Paypal adında bir internet ödeme sistemi kurdu binevi bir internet bankası bu şirket o kadar büyüdü ki neredeyse bütün dünya ülkelerinde aktif hale geldi bu kadar büyüyen bir şirketi satan Musk buradan 1 milyar dolardan fazla para kazanmıştır. Net kârı 200 milyon dolar civarında. Bu parayla ömür boyu rahat bir yaşam sürmesi mümkünken o gerçek bir çılgın gibi hareket ederek bütün parasını birkaç tane ayrı şirket kurmak için yatırır.

Biri roket şirketi olan Space X, diğeri dünya devi elektrikli araç markası Tesla birde güneş enerjisi santralı şirketi var. Elon Musk haftada 100 saat çalışan birisi olarak başarısızlığa odaklanamıyor, ondan korkmuyordu ve hedeflerini birbir gerçekleştirmeye başlayacaktı. Kısa süre içerisinde milyonerlikten milyarderliğe yükseldi. Aslında milyarder olmak onun şahsında küçük ve önemsiz bir konu öyle ya 10 yıl içinde Marsta binlerce kişilik koloni kurmayı planlayan bir kişiden bahsediyoruz. Musk kısa sürede dünya çapında büyük bir popüleriteye sahip oldu.

Space X


Dünyaca ünlü Forbes dergisi Musk'ı en güçlü 20 kişi arasına aldı bir kuruluş tarafından yaşayan en büyük mucit ilan edildi. Birçok ödül aldı Musk şu an 45 yaşında. Bu kadar şaşalı bir hayatına rağmen gayet mütevazi birisi, öyle ki 20 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ilk 80 kişisinden biri olan bu adam, kendi şirketine sıradan bir mühendisi işe almak için bizzat telefonla söz konusu kişiyle görüşebiliyor belki de başarısı burada gizlidir kim bilir?

Elon Musk bir mucit, milyarder, iş adamı, mühendis, fizikçi, yazılımcı. Bilişim uzmanı olmasının yanında çok büyük bir girişimci. Stanford Üniversitesinde yüksek lisans yaparken aniden yüksek lisansı bırakıp bu yatırım işlerine başlıyor ve tüm hayatı değişiyor. Sadece kendi hayatı değil aslında bütün insanlığın kaderini etkileyecek başarılara imza atar. Elon Musk'ın insanlığa sağladığı en büyük kazançlardan biri; geri dönüşümlü roketler.

Elon Musk Forbes


Elon Musk milyonlarca dolarlık maliyeti olan uzay roketlerinin uzaya gittikten sonra geri dönmesini sağlayan bir sistem geliştirdi. Bu sayede daha önce uzaya gittiğinde asla geri dönemeyip, milyarlarca dolar kayba sebep olan bu roketler artık geri dönüp tekrar tekrar kullanılabilecek bu da inanılmaz bir maliyet tasarrufu demek. Bu sayede uzay çalışmalarında gerçekten bir devrim yaşanıyor, çağ atlanıyor.

Elon Musk'ın en büyük projesi hiç şüphesiz Mars'ta koloni kurma projesi. İlk etapta marsa insansız bir roket gönderip orada insanların yaşayabilmesi için gerekli malzemeleri taşıyıp bir yaşam alanı kurması planlanıyor. Bu 5-6 yıl içerisinde yapılacak, 8 yıl içerisinde Mars'a insanlı bir roket gönderilmesi planlanıyor. Mars'a ulaşan ilk insanlar ilk olarak burada bir enerji santrali kurarak roketlere geri dönmek için gerekli istasyonu kurmaya çalışacak.

Musk'ın sonra ki hedefleri arasında Mars'ta 1 milyon insanın yaşamasını sağlamak. Bu kolonide yaşamak için gereken bir biletin fiyatı 200.000 dolar olarak belirlendi. İlk gidecek insanlarda birçok şart aranacak özellikle psikolojik olarak dayanaklı, tercihen evli insanlar önderilecek. Buraya giden insanlar arasında, her konuda uzman kişiler, bilim adamları, fizikçiler, mühendisler ve doktorlar olacak, özellikle ilk insanlı seyahat çok tehlikeli olacak, ölüm riskinin en yüksek olacağını bizzat Elon Musk söylüyor. Musk'ın zararlı güneş ışınlarına karşı önlemler alacak, yer altına inşa edilecek yaşam ünitelerinin yanı sıra ve içerisinde birçok bitkinin yeşermesi sağlanacak. Marsta koloni projesinin temelinde dünyanın güvenilmez oluşu yatıyor. Musk birgün er ya da geç dünyanın bir tehlikeyle yok olabileceğini belirtiyor bu yüzden insan ırkının güvence altına alınması için aynı anda iki gezegende bulunması şart. Marsla dünya arasında ki mesafenin en kısa olduğu zaman dilimi 26 ayda 1 gerçekleşiyor bu yüzden her 26 ayda 1, bir roket gönderilmesi her seferinde en az 100 kişinin marsa naklinin sağlanması planlanıyor. Mars hedefi başarılı olur mu zaman gösterecek.

Elon Musk Mars


Elon Musk bazen başarısızlıklar, talihsizliklerde yaşamıştır her insan gibi. 2008'de şirketleri iflasın eşiğine gelmiştir fakat sonra toparlanmayı başarmıştır. Elon Musk başarısız olmakta elimizde ki seçeneklerden birisi, eğer hiç başarısız olmasaydınız bu yeterince yenilikçi değilsiniz demektir, diyerek durumu çok iyi özetlemiştir. Google'ın kurucularından L. Peach, Musk hakkında bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa Elon Musk'a tercih ederim, adam Mars'a gitmek istiyor, dünyayı değiştirecek demiştir.

Avustralya'da dünyanın en büyük lityum iyon pilini inşa etti, üstelik tamamen ücretsiz elektrik sağlıyor hemde 30.000 haneye. Yakın zamanda roketlerle yolculukların uçak bileti fiyatına düşeceğine iddia ediyor. Elon Musk günümüzde yaşayan en büyük mucit olarak adlandırılıyor halihazırda. Kısa bir süre önce Tesla üretimi şahsi arabasını uzaya göndererek, bütün dünyada haber olan Musk böylece tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış durumda. En büyük hayali insanlık için ucuz enerji.

avustralya lityum iyon pil


Musk bütün dünyanın ücretsiz olarak kullanabileceği internet ağı sistemi üzerinde de çalışıyor. Yaptığı birçok projesinde başta defalarca başarısızlığa da uğrasa asla pes etmeyen Elon Musk bu konuda herkese örnek olması gereken bir şahıs. Türkiye'yi de ziyaret eden ve Türkiye'de elektrikli araçlar için anlaşmalar yaptığı iddia edilen Elon Musk sanırım bizi her gün tekrar şaşırtmaya devam edecek.

ücretsiz internet


Tüm insanlığın gözü onda ve gerçekleştireceği projelerde, özellikle uzay alanında projeleri...


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

12.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

ATM Nasıl Çalışır
17.06.2018
255 Gösterim

ATM Nasıl Çalışır

Çoğu zaman bankaya gitmemize bile gerek kalmadan işlerimizi hızlıca halledebildiğimiz atmler nasıl çalışır ne kadar güvenlidir?

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi
06.04.2018
237 Gösterim

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi

Nedir bu Uber? Nasıl kullanılır? Uber ücreti ne kadar? Uber Türkiye’de yasak mı? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler
20.06.2018
1,335 Gösterim

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler

Tarihte idam oldukça yaygın kullanılan bir ceza yöntemidir. Yakın tarihimiz olan Osmanlı'da bunları gerçekleştirenler hakkında bilgi edinelim.

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu
05.07.2018
427 Gösterim

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu

Bir gün uyandığımızda tüm dünyanın vejeteryan olduğunu hayal ediniz, ortaya çıkan olasıklara bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim
02.04.2018
897 Gösterim

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim

Osmanlı'ya hilafeti getiren, muhteşem dehâ, ömrü kısa kılıcı keskin padişahın muhteşem başarılarına değinildiği içerik.