Gufran Kandemir Kimdir?

Gufran Kandemir Kimdir?

sola ok  Tanıtım

08.07.2017

409 Gösterim

Uzman Gufran Kandemir'den Sosyal Medya


Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri neredeyse sarsılamaz bir konuma gelmişken, birilerinin artık bu çılgınlığa bir dur demesi gerekiyor. Sosyal medya üzerinde yapılacak olan en ufak bir algı operasyonu ile yüzlerce insanı etkilemek oldukça kolay bir hal almışken kime güvenip kime güvenilmeyeceği bir merak konusu olmuştur. Özellikle internet denen bu bilgi çöplüğünde, doğru ve güvenilir kaynaklara ulaşmak tam bir eziyet konumuna da gelmiştir. Sosyal medya uzmanı Gufran Kandemir olayları detaylı bir şekilde açıklayarak, sosyal medya kullanıcıları dikkatli olması konusunda uyarıyor.

Gufran Kandemir'in kullandığı cümlelerden satır başları şu şekildedir: "İnternet denilen büyük ve yoğun bir bilgi kaynağı olan bu platform, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırt etmek gerçekten güç bir durum. Özellikle bazı hassas değerlerin bile yozlaştırılması ve saptırılması, siz fark etmeseniz bile mümkün. Teknolojinin hızla gelişmesi ve insanların gazete, televizyon ve diğer geleneksel kitle iletişim araçlarından sıkılıp başka araçlar araması sosyal medyanın ortaya çıkışında büyük bir rol oynar."

Sosyal medya uzmanı Gufran Kandemir, bunun yanında doğru kullanıldığı zaman birçok bilgi kaynağından daha güvenilir bir depo olduğunu söylemekten de çekinmiyor: "Pekala sosyal medyanın iyi tarafları da var, kitleleri kolay bir şekilde bir arada tutabilirsiniz. Bunun yanında yüzlerce kaynaktan öğrenebileceğiniz bilgiyi tek bir internet kaynağından öğrenebilirsiniz."

Tabi her iyi şeyin kötü bir tarafı olduğuna da değinen Gufran Kandemir, sosyal medya kullanıcılarını uyarıyor: "Yine de sosyal medyanın kötü yönleri siz farkında olmadan internet adlı terazide ağır basmaktadır. Özellikle internet kullanıcıları sosyal medyada gördüğü her bilgiye inanamamalı, karşılaştığı yorumları ve kaynakları kendi akıl süzgecinden geçirmelidir. Bu husus gerçekten önemlidir."

Her ne kadar internet ve dolayısıyla sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde faydalı bir platformken, yanlış kullanıldığı takdir büyük zararlara yol açabilecek güce sahiptir. Bu durum hakkında ise sosyal medya uzmanı Gufran Kandemir kullanıcıları uyararak daha bilinçli bir kullanımın yerleşmesi için şu sözleri dile getiriyor: "Facebook, Twitter vb. mecralarda dolaşırken önünüze çıkan içerikleri kendi akıl süzgecinizden geçirmekte büyük fayda vardır.

Sosyal medya günümüz nesli için büyük bir öneme sahiptir, bu önem bazen internet bağımlılığına da dönüşebilmektedir. İnternet bağımlılığı ise tedavisi mümkün olmayan toplumsal yozlaşmaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden dikkat etmek gereklidir, doğru ve mantıklı kullanım her zaman için sosyal medyayı daha yararlı bir hale getirecektir. Sosyal medyanın bir an önce sağlam bir şekilde elenmesi ve uygun hale getirilmesi gerekir. Bu konuda biz sosyal medya uzmanlarına veya sosyal medya danışmalarına büyük bir yük düşüyor."


Sosyal Medya Üzerinden Yapılan 'Provokasyonlara' Uyarı


Sosyal Medya Uzmanı Gufran Kandemir, sosyal medya üzerinden yanlış aksettirilen bilgi kirliliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medya ortamının iletişim olarak kullanıldığı kadar bilgi aktarımı içinde tercih edildiğini vurgulayan Gufran Kandemir, sosyal medya aracılığı ile yapılan çoğu bilgi aktarımının toplumu ayrıştırdığını ve bizler üzerinden önemli etki yarattığını söyledi. Son dönemlerin en popüler iletişim aracı kuşkusuz sosyal medyadır. Geçmiş yıllarda bilgisayar başında vakit geçirmenin hobiden çok antipati oluşturulduğu düşünmekteydi. Oysa artık Dünya'nın farklı ülkelerinde olan insanların hızlı etkileşim kurduğu bir araç haline gelmiştir. Durum böyle olunca bizler için sosyal medya önemli bir durum haline gelmiştir.


İyi Yönleri ve Kötü Yönleri Var


Elbette kullandığımız bu yaygın sistemin bizlere getirdiği yararlar kadar zararları da var. Zararlarından en önemlisi olarak adlandırılacak nedenlerden biri ise yanlış ve eksik bilgi aktarımıdır. Sosyal medya siyasetten ekonomiye askeriyeden spora kadar birçok alanda tercih edilen önemli bir silah haline gelmiştir.


Ayrıştırmaya Yöneltici Etkileri Var


Sosyal medya üzerinden aktarılan yanlış bilgilerin uzun süre halinde ciddi bir provoke haline bürünmesine dikkat çeken Gufran Kandemir, ' Özellik ayrıştırılmaya açık toplumlarda sosyal medya ciddi etkiler yaratabilmektedir. Bu ayrıştırmalar kimi zaman yönetim ve sınırların değişimlerine kadar etki edebiliyor. Yayılan yanlış bilginin çoğu zaman bizler üzerinde bıraktığı etki uzun sürebiliyor. Bazı kişilerin sırf eğlence için yaptıkları bu yanlış bilgi aktarımı bizleri derinden yaralamaktadır.


Toplumu Saygısızlığa Yöneltiyor


Toplum olarak fikir ayrılıkları yada görüş ayrılıkları yaşayabilmemiz doğal bir tutumdur. Yaşadığımız siyasi ve ideolojik düşüncelerde kişiler arası saygının önemi her zaman için büyüktür. Yanlış bilgi aktarımı ile bu saygının yerini kin, nefret ve düşmanlık almaktadır. Sosyal medya üzerinden yaygınlaşan haberlere veya paylaşımlara doğruluk payını eklemeden hiçbir düşünceye itibar edip toplum olarak birbirimize cephe almamalıyız. Gördüğümüz her bilginin veya haberin doğru olduğuna kendimizi inandırırsak birçok kişinin emellerine ulaşmasına yardımcı oluruz.


Güvenilir Kaynağa İtibar Etmeliyiz


Güvenilirliği olan ve sizlerin, bizlerin düşüncelerini fikirlerini önemseyen toplumu yaralamak, parçalamaktan ziyade birleştirmeye ve toparlamaya çalışan kurum ve kuruluşların haberlerine ve paylaşımlarına itibar etmeliyiz.' diyerek sözlerine son veren Kandemir sosyal medyanın yararlı bir şekilde kullanılmaya açık olduğunu da vurguladı.

08.07.2017