Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

sola ok  Tüm İçerikler

02.04.2018

95 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi


Kudüs'ün fatihi... 1138'de Tikrit'de doğdu. Babası Selçuklu emiridir. Doğduğu dönemde bugün İsrail, Filistin bölgesinde egemen olan hristiyanlar vardı. Bu bölgede o devirde de büyük katliamlar, kıyımlar yapılıyordu. Hristiyanlarda olan yönetim müslümanlara büyük baskı uyguluyordu.Müslümanlar moralsiz ve dağınık bir durumdaydı. Umutların tükendiği bir anda tarihe adını yazdıran bir kahraman doğuyordu. Orta Doğu'da gökyüzünde Selahaddin nidaları yankılanıyor on binlerce kişi bu liderin etrafında toplanıyordu. Dağınık kuvvetleri toplayıp büyük bir ordu kuran Selahaddin'in artık tek bir hedefi vardı. KUDÜS...

Selahaddin Eyyubi

Kudüs tüm semavi dinler için çok önemli bir yerdir. Müslümanların ilk kıblesidir. Bu yüzden tüm müslümanların çok önem verdiği bir mekandır. Hristiyanların inancına göre Hz.İsa burada yaşamış ve burada çarmıha gerilmiştir. Yahudilerde de ayrı bir önemi vardır. Çünkü onların kutsal kitabına göre Kudüs, İsrail Devleti'nin kralı Davut yani Hz. Davut Peygamber'in başkent ilan ettiği ve Yahudilerin büyük tapınağını inşaa ettiği şehirdir. İşte bu kadar önemli bir şehrin fatihi olmak için geliyordu Selahaddin. Hazırlıklar başladı. Haçlı latin krallığına son vermek için Hıttin yakınlarına gelen Eyyubi kuvvetleri stratejik bir hamle yaptı. Çok zeki bir insan olarak bütün Avrupa'nın başarısını kabullendiği Selahaddin burada da müthiş bir akıl oyunu oynadı. Hıttin'de birçok su kuyusu bulunmaktaydı.

Selahaddin'in Ordusu

Bu kuyuların tümü ele geçirildi ve hristiyan kuvvetlerde tuzağa çekilerek o bölgeye ilerlenmesi sağlandı. Hristiyan ordusu susuzluktan perişan hale gelmişti. Selahaddin'in hırslı, inançlı ordusu karşısına bu halde çıkan düşman kuvvetlerinin tabiki şansı olamazdı ve öyle de oldu. Bundan sonra Selahaddin Kudüs'e yöneldi. Şehri kuşattı. 60.000 kişiyle savunma yapan dev haçlı gücü ordusuna güvenip bir süre teslim olmadı. Sonunda daha fazla dayanamayan düşman Kudüs'ün anahtarını Selahaddin'e teslim etti.

89 yıllık Haçlı egemenliğine son veren Selahaddin Eyyubi onların yaptığı gibi yapmadı. Kudüs'den çıkmak isteyenlere izin verdi. Kalanlara aman diyenlere karışmadı. Avrupa Kudüs'ü kaybedince adeta çıldırdı. Tüm Hristiyan güçleri birleşerek dev bir ordu meydana getirdiler. 3. Haçlı Seferi İngiliz Kralı Richard Aslan yürekli Richard'ın egemenliği de geliyordu. Fakat dönemin en iyi komutanı Selahaddin Eyyubi karşısında çok aciz kaldılar. Çok büyük hezimet yaşayıp geri çekildiler.

Kudüs

Hakkında onlarca film yapılan Selahaddin dünyada da Cennet'in Krallığı filmiyle insanların ilgisini çekti. Kudüs artık huzur şehriydi. Memlüklülerden sonra Osmanlı Devleti'nde de yüzyıllarca huzuru koklayan Kudüs son yüzyılda adeta dünyanın barut fıçısı haline geldi. Daha önce İsrailoğulları, Fatımiler, Abbasiler, Eyyubiler, Memlüklüler, Osmanlılar, Haçlılar Büyük İskender tarafından yönetilen neredeyse her yüzyıl el değiştiren bu kutsal şehir şimdilerde hüzünle bakıyor geleceğe...


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

02.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi
02.04.2018
95 Gösterim

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

Birçok din açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs'ün Selahaddin Eyyub'i tarafından fethedilmesini bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu
05.07.2018
62 Gösterim

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu

Bir gün uyandığımızda tüm dünyanın vejeteryan olduğunu hayal ediniz, ortaya çıkan olasıklara bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu
07.07.2018
277 Gösterim

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu

Ülkemizde ne yazık ki uluslararası başarılar elde etmiş isimler unutulmakta, Şakir Zümre'de bunlardan birisi.

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim
02.04.2018
377 Gösterim

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim

Osmanlı'ya hilafeti getiren, muhteşem dehâ, ömrü kısa kılıcı keskin padişahın muhteşem başarılarına değinildiği içerik.

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford
13.06.2018
628 Gösterim

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford

İlk arabanın mucidi ve ilk seri üretimin mucidi Henry Ford'un yaşadığı zorlukların ardından başarıya ulaşan öyküsü.