Neden Tuz ve Karabiber?

Neden Tuz ve Karabiber?

sola ok  Tüm İçerikler

01.04.2018

92 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Neden Tuz ve Karabiber?


Tuz ve karabiber; neredeyse her masada bizimle beraberler. Onlar ayrılmaz bir çift. Adeta ying ve yang, karanlık ve ışık. Peki, ama neden?

Tuz

Tuzun hayatımız için önemi oldukça net. O olmadan yaşam olmazdı, olsaydı da oldukça tatsız olurdu. Ama nasıl oldu da onca baharatın içinden karabiber kendine bu kadar önemli bir yer edindi? Gerçekten mesela neden tuz ve kekik değil, ya da tuz ve kimyon, tuz ve zerdeçal, tuz ve isot, tuz ve kırmızıbiber… Tuz; diğer adıyla sodyum klorür. Yediğimiz tek kaya. Tek başına sodyum bir patlayıcıyken, klor ise zehirli bir gazdır. Ancak bu iki maddenin mucizevi birleşiminden tuz meydana gelir; yaşam için en gerekli maddelerden biri.

Tuz, vücudumuzdaki kan basıncını dengeler ve sinir uçlarına uyarıları iletmeye yardımcı olur. Bunun için erişkin bir insanın günde 6 gram tuz tüketmesi gerekir. Mutfaktaki ve kültürel değeri tartışılmaz bir gerçektir hatta tuzun tarihi bir kitap bile olabilir ki olmuştur da “Salt: A World History” Tuz, yaklaşık MÖ 6000’li yıllarda ilk kez Çin'de elde edilmeye başlamıştır. Tarihte birçok şehir ürettiği tuzdan dolayı isimlerinde halen bir miktar tuz içerir. Örneğin İstanbul’un Tuzla ili. Osmanlı döneminde Tuzla’da İstanbul’un tuz ihtiyacını karşılayan bir göl bulunurdu. Bu yüzden semtin adı da Tuzla olarak dilimize yerleşti.

Bugün tuz öyle ucuzdur ki birçoğumuz fazla tuz tüketiminden sağlığını bozar. Ancak eski çağlarda tuz oldukça değerliydi hatta para yerine bile geçiyordu. Romalı askerlere kimi zaman maaşları tuz ile ödeniyordu. İngilizcedeki “salary” kelimesi de buradan türemiştir. Latince tuz demek olan sal kelimesinden türeyen “salt” İngilizce'de tuz demektir. Ayrıca Romalılar, tadı acı olan yeşil otları tuzlayarak tatlarını yumuşatmaya çalışmış bu da yıllar içinde mutfaklarımıza yeşillikleri tuzlayarak yediğimiz “salatayı” bahşetmiştir. Yani İngilizce adıyla “salad” Yine buzdolabının keşfedilmediği yıllarda tuz, yiyeceklerin bozulmadan uzun süre saklanmasını sağlamıştır çünkü birçok zararlı bakteri tuzun içinde üreyemezler. Kısacası, tuz dünyadaki en önemli bileşendir.

Karabiber

Bir de bunun yanında karabiber var. Eğer tuzun ilginç olduğunu düşündüyseniz, karabiber biraz daha farklı. Karabiber, Avrupa'ya Güneydoğu Asya’dan gelmiştir. Ona acı tadı veren kimyasal içeriğindeki piperin maddesidir. 4.000 yıldır Hindistan mutfağında oldukça sık kullanılan bir baharattır. Batıya ilk yolculuğunu Mısır’a ve oradan da Roma’ya yapmıştır. Hatta Antik Mısır’da mumyalanırken öğütülmemiş birer karabiber tanesi firavun II. Ramses’in burnuna sokulacak kadar önemsenmiştir. Asya ile Avrupa arasındaki baharat yolunun en önemli ürünlerinden biri olmasını ise kırmızı ete borçludur. Buzdolabı olmadığı için tadı kolayca değişen etlerin o hafif bozuk tadını bastırmak için karabiber kullanılmıştır. Ancak bugün tuzun yanında soframızda bulunma ayrıcalığını Ortaçağ Avrupa’sında kazanmıştır.

Hindistan'dan Avrupa'ya getirilen baharatlar zenginlerin sofralarında oldukça önemliydi. O zamanların en zengin gurmelerinden Fransız Kralı 14. Louis yemek konusunda oldukça seçiciydi. Ve yiyeceklerinde baharat olarak sadece tuz ve karabiber kullanılmasını isterdi. O zamanların Fransız mutfağı ise farkında olmadan günümüz Avrupa mutfak kültürünü oluşturuyordu. İşte bu yüzden, yaşam elementi tuz ve Ortaçağın popüler baharatı karabiber yüzyıllardan beri halen soframızda yan yana oturuyorlar. Artık nedenini biliyorsunuz! Bir dahakine sofraya oturduğunuzda insanlara bunu anlatıp onları etkileyebilirsiniz. Merak ettiğiniz ve araştırmamızı istediğiniz konular varsa yorumlarda belirtin.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

01.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser
27.06.2018
563 Gösterim

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser

Günümüzde teknoloji aşırı gelişmiş olsa bile, tarihten kalma bazı şeylerin sırrını çözemiyoruz. İşte sizler için bu 5 tarihi eseri derledik.

Yokluktan Doğan bir Teknoloji Sony
02.07.2018
337 Gösterim

Yokluktan Doğan bir Teknoloji Sony

Günümüze teknolojisinde yüksek mertebelere erişmiş bir firma olan Sony'nin kuruluş öyküsüne bu içerikten tanıklık edebilirsiniz.

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi
08.03.2018
260 Gösterim

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi

Uyku insanın en önemli ihtiyaçlarından birisidir, uyku sorunu çekmek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bu durumdan mağdur Jessica'nın hikayesini içerikte okuyabilirsiniz.

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi
01.04.2018
112 Gösterim

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

Ertuğrul Gazi TRT'nin bu dizisiyle beraber tekrar hatırlandı ve gerekli önem verilmeye başladı ama onun gerçek hayat hikayesini ne kadar biliyoruz?

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford
13.06.2018
628 Gösterim

Azmiyle Başarıya Ulaşan Bir Adam Henry Ford

İlk arabanın mucidi ve ilk seri üretimin mucidi Henry Ford'un yaşadığı zorlukların ardından başarıya ulaşan öyküsü.