Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

sola ok  Tüm İçerikler

18.06.2018

176 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası


Osmanlı Devleti yıllarca Anadoluya hükmetmiştir onlarca ırk içinde barındırmış, onlarca savaşa girmiş, onlarca da padişah görmüştür. Atalarımız bizlerin adını bile uymadığımız savaşlara katılmıştır. 100 yıllar boyunca bu topraklara hükmeden Osmanlı'nın bizleri gururlandıran işleri vardır.

Fatih ve Gemiler


Şimdilerde batı dünyasına baktığımızda bizlerden daha ileri teknoloji kullandıklarını sanıyoruz bu durumda onlarda şu düşünceye sebep oluyor. Her şeyi ilk batılılar icat eder, bakalım gerçekten öyle mi? Osmanlı Devleti'nde şehzadeler için sünnet düğünü başlar. Topkapı merkez olmak üzere günlerce yenilir, eğlenilir. Günlerce sürecek olan bu şenliğin sonunda deniz kenarına gidilir, tüm halk denizin kabardığını 15 metre uzunluğunda timsaha benzeyen bir cismin çıktığını gördüler herkes oldukça şaşkındır, cisim padişan önüne kadar geldi o anda tarihe yeni bir icat eklendi bu cisim tarihin ilk denizaltısıydı. 1719 yılında Tahtelbahir isimli denizaltı 4-5 kişiyi alıp saatlerce denizin altında kalabiliyordu. Su geçirmemesi için katran kullanılmıştı, denize girmesinide ağırlıklar sağlıyordu ayrıca havalandırma sistemi de yapılmıştı. Bu icadı geliştirine yine Osmanlı oldu 1886 yılında Abdulhamid'in geliştirdiği denizaltı torpido atabiliyordu.

Tahtelbahir


1911 - 1912 yıllarında Osmanlı tüm dünyayı karşısına almış dört bir yandan savaşıyordu Trablusgarp'a Osmanlı askerleri giremiyor, girenlerde isim değiştirerek giriyordu. İtalyanlar dört bir taraftan kuşatmış Osmanlı'ya ait olan toprağı almaya çalışıyorlardır. O sıralarda savaşan askerlerin üzerinden bir şey geçti havada bombalar kurşunlar yağıyordu, tarihin ilk savaş uçağını kullanan İtalyanlardı ama Osmanlı bunun cevabını vermeden duramazdı, ellerinde küçücük aletlerle tarihe ilk savaş uçağını düşüren devlet olarak geçti.

ilk uçak düşüren devlet


Hayvanlar dünyanın en sessiz canlılarıdır Osmanlı İmparatorluğu onlara oldukça değer verirdi, kuşların göç ettiğini herkes bilir ama onların sağ salim gidecebilecekleri yere varıp varmadıklarıyla kimse ilgilenmez ancak mutlaka yolda kalanlar olur, işte o sakatlanıp yolda kalanlarla ilgilenen bir devlet vardı. Bursa'da 1800'lü yıllarda Gurabahane-i Laklakan isimli bir yer kuruldu, günümüz türkçesiyle ismi düşkün leylekler eviydi. Gerçektende ismini yansıtıyordu göç ederken hasta olan, sakatlanan leylekler burada bakılıyordu, tedavi ediliyordu hem de tüm masrafları halkın ortak olarak yardımlaşmasıyla sağlanıyordu.

Gurabahane i Laklakan


Para, para, para sözüyle tarihe geçen Napolyon vardır onu herkes tanır, büyük başarılar elde etmiştir. Napolyon komutasında bulunan Fransız Ordusu Mısır'ı işgale başlayınca Osmanlı Cezzar Ahmet Paşa'yı oraya görevlendirmiştir, Napolyon sırayla birçok ili işgale uğratsada Cezzar Ahmet Paşa'ya takılmıştır. Akka'yı geçememiştir o zamana kadar ilk yenilgisini alan Napolyon Akka'da durdurulmasaydı bütün doğuyu ele geçirebilirdim demiştir.

Cezzar Ahmet Paşa


Osmanlı'nın en efsane şekline gelen şey gücüdür, fiziki gücüde buna katabiliriz. Öyle güçlü adamlar yaşamıştır ki şimdilerde olsalar herkes onlara hayranlıkla bakardı. Mîrialem Ahmet Ağa görülmemiş bir sporcuydu kaleden içeriye 54 kiloluk güllelerden attığı, ata zıplayarak bindiği, koyunun derisi soyuluncaya kadar elleriyle onu tuttuğu söylenenler arasındadır. 70 yaşına geldiğinde onunla dalga geçenler olur artık gücü kalmadığını söylerler, bu söze çok kızan Mîrialem Ahmet Ağa atını bacaklarıyla sıkıştırırak demire tutunur kendisiyle birlikte atınıda yukarıya çeker.

Mirialem ahmet ağa.jpg


Osmanlı İmparatorluğu yakın tarihimizde çok güzel işlere imza atmıştır, Osmanlı tarihi ile ilgili konular ilginizi çekiyorsa yorum olarak belirtiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

18.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu
07.07.2018
300 Gösterim

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu

Ülkemizde ne yazık ki uluslararası başarılar elde etmiş isimler unutulmakta, Şakir Zümre'de bunlardan birisi.

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi
06.04.2018
135 Gösterim

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi

Nedir bu Uber? Nasıl kullanılır? Uber ücreti ne kadar? Uber Türkiye’de yasak mı? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Fantastik Dörtlü Geri Geliyor
05.04.2018
184 Gösterim

Fantastik Dörtlü Geri Geliyor

İlk efsanelerden olan Fantastik Dörtlü kaybettiği itibarını geri almak için kolları sıvadı detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran
01.04.2018
322 Gösterim

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran

Yılanların şahı Şahmeran efsanesinin dünya için ne kadar önemli bir varlık olduğunu bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

Türklerle Alakalı Söylenen 7 Bilinmeyen Söz
01.07.2018
652 Gösterim

Türklerle Alakalı Söylenen 7 Bilinmeyen Söz

Türk tarihinin ne kadar derin bir tarih olduğu aşikar, Türkler hakkında söylenmiş 7 adet bilinmeyen sözün hikayesini bu içerikten okuyabilirsiniz.