Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

sola ok  Tüm İçerikler

18.06.2018

137 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası


Osmanlı Devleti yıllarca Anadoluya hükmetmiştir onlarca ırk içinde barındırmış, onlarca savaşa girmiş, onlarca da padişah görmüştür. Atalarımız bizlerin adını bile uymadığımız savaşlara katılmıştır. 100 yıllar boyunca bu topraklara hükmeden Osmanlı'nın bizleri gururlandıran işleri vardır.

Fatih ve Gemiler


Şimdilerde batı dünyasına baktığımızda bizlerden daha ileri teknoloji kullandıklarını sanıyoruz bu durumda onlarda şu düşünceye sebep oluyor. Her şeyi ilk batılılar icat eder, bakalım gerçekten öyle mi? Osmanlı Devleti'nde şehzadeler için sünnet düğünü başlar. Topkapı merkez olmak üzere günlerce yenilir, eğlenilir. Günlerce sürecek olan bu şenliğin sonunda deniz kenarına gidilir, tüm halk denizin kabardığını 15 metre uzunluğunda timsaha benzeyen bir cismin çıktığını gördüler herkes oldukça şaşkındır, cisim padişan önüne kadar geldi o anda tarihe yeni bir icat eklendi bu cisim tarihin ilk denizaltısıydı. 1719 yılında Tahtelbahir isimli denizaltı 4-5 kişiyi alıp saatlerce denizin altında kalabiliyordu. Su geçirmemesi için katran kullanılmıştı, denize girmesinide ağırlıklar sağlıyordu ayrıca havalandırma sistemi de yapılmıştı. Bu icadı geliştirine yine Osmanlı oldu 1886 yılında Abdulhamid'in geliştirdiği denizaltı torpido atabiliyordu.

Tahtelbahir


1911 - 1912 yıllarında Osmanlı tüm dünyayı karşısına almış dört bir yandan savaşıyordu Trablusgarp'a Osmanlı askerleri giremiyor, girenlerde isim değiştirerek giriyordu. İtalyanlar dört bir taraftan kuşatmış Osmanlı'ya ait olan toprağı almaya çalışıyorlardır. O sıralarda savaşan askerlerin üzerinden bir şey geçti havada bombalar kurşunlar yağıyordu, tarihin ilk savaş uçağını kullanan İtalyanlardı ama Osmanlı bunun cevabını vermeden duramazdı, ellerinde küçücük aletlerle tarihe ilk savaş uçağını düşüren devlet olarak geçti.

ilk uçak düşüren devlet


Hayvanlar dünyanın en sessiz canlılarıdır Osmanlı İmparatorluğu onlara oldukça değer verirdi, kuşların göç ettiğini herkes bilir ama onların sağ salim gidecebilecekleri yere varıp varmadıklarıyla kimse ilgilenmez ancak mutlaka yolda kalanlar olur, işte o sakatlanıp yolda kalanlarla ilgilenen bir devlet vardı. Bursa'da 1800'lü yıllarda Gurabahane-i Laklakan isimli bir yer kuruldu, günümüz türkçesiyle ismi düşkün leylekler eviydi. Gerçektende ismini yansıtıyordu göç ederken hasta olan, sakatlanan leylekler burada bakılıyordu, tedavi ediliyordu hem de tüm masrafları halkın ortak olarak yardımlaşmasıyla sağlanıyordu.

Gurabahane i Laklakan


Para, para, para sözüyle tarihe geçen Napolyon vardır onu herkes tanır, büyük başarılar elde etmiştir. Napolyon komutasında bulunan Fransız Ordusu Mısır'ı işgale başlayınca Osmanlı Cezzar Ahmet Paşa'yı oraya görevlendirmiştir, Napolyon sırayla birçok ili işgale uğratsada Cezzar Ahmet Paşa'ya takılmıştır. Akka'yı geçememiştir o zamana kadar ilk yenilgisini alan Napolyon Akka'da durdurulmasaydı bütün doğuyu ele geçirebilirdim demiştir.

Cezzar Ahmet Paşa


Osmanlı'nın en efsane şekline gelen şey gücüdür, fiziki gücüde buna katabiliriz. Öyle güçlü adamlar yaşamıştır ki şimdilerde olsalar herkes onlara hayranlıkla bakardı. Mîrialem Ahmet Ağa görülmemiş bir sporcuydu kaleden içeriye 54 kiloluk güllelerden attığı, ata zıplayarak bindiği, koyunun derisi soyuluncaya kadar elleriyle onu tuttuğu söylenenler arasındadır. 70 yaşına geldiğinde onunla dalga geçenler olur artık gücü kalmadığını söylerler, bu söze çok kızan Mîrialem Ahmet Ağa atını bacaklarıyla sıkıştırırak demire tutunur kendisiyle birlikte atınıda yukarıya çeker.

Mirialem ahmet ağa.jpg


Osmanlı İmparatorluğu yakın tarihimizde çok güzel işlere imza atmıştır, Osmanlı tarihi ile ilgili konular ilginizi çekiyorsa yorum olarak belirtiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

18.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Şam'da Yaşanmış Tuhaf Olaylar Evlerinden Çıkamayan İnsanlar
23.03.2018
145 Gösterim

Şam'da Yaşanmış Tuhaf Olaylar Evlerinden Çıkamayan İnsanlar

Bu içeriğimizde zamanında Osmanlı şehri olan Şam vilayetinde yaşanmış, halkın korku içinde yaşamasına tuhaf vakalardan bahsediyoruz.

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi
01.04.2018
82 Gösterim

Diriliş Ertuğrul Gazi’nin Gerçek Hayat Hikayesi

Ertuğrul Gazi TRT'nin bu dizisiyle beraber tekrar hatırlandı ve gerekli önem verilmeye başladı ama onun gerçek hayat hikayesini ne kadar biliyoruz?

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim
02.04.2018
260 Gösterim

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim

Osmanlı'ya hilafeti getiren, muhteşem dehâ, ömrü kısa kılıcı keskin padişahın muhteşem başarılarına değinildiği içerik.

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler
20.06.2018
870 Gösterim

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler

Tarihte idam oldukça yaygın kullanılan bir ceza yöntemidir. Yakın tarihimiz olan Osmanlı'da bunları gerçekleştirenler hakkında bilgi edinelim.

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser
27.06.2018
482 Gösterim

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser

Günümüzde teknoloji aşırı gelişmiş olsa bile, tarihten kalma bazı şeylerin sırrını çözemiyoruz. İşte sizler için bu 5 tarihi eseri derledik.