Rapunzel Hakkında Akılalmaz Gerçekler

Rapunzel Hakkında Akılalmaz Gerçekler

sola ok  Tüm İçerikler

14.06.2018

876 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Rapunzel Hakkında Akılalmaz Gerçekler


Bugünlerde sinemalarda izlediğimiz çizgi filmlerin ortaya çıkması, masallarla olmuştur masallar ise yıllar yılı değişmiş edebiyat ürünleridir. Aslında masalı okuduğunuz zaman çocuğunuza anlatmak istemezsiniz, masal internette birçok versiyonu olsada hepsi ortak bir noktada buluşuyor.

Rapunzel ve Prens


Kralın karısı cadının bahçesinde ki parlak marulları görüp bunlardan yemezsem ölürüm der kralda gider bu marulları çalar, masallarda örnek alınması gereken şeylerin olması gerekir. Çocukları uyutmak için kullansakta bu masallar çocuğun zihnine işlemeye başlar, çocuk masalı örnek alır.

Masalın devamında marul çalarken yakalanan kral karşılığında kızını vereceğini söyler laf ağzından bir kere çıkmıştır cadı kızı kral ve kraliçeden alır. Kızın adını marulun ismini koyar yani Rapunzel, kızın saçları çok güzel uzar hapis kaldığı yerde cadıyla beraber yaşarlar bu kısımda masal çocuklar için sıkıntı olmasada yapılan çizgi diziler sıkıntılıdır çünkü Rapunzel ve Prens kusursuz görünür. Bu çizgi filmi izleyen çocuklar kendilerinin böyle görünmediğini anlayıp ego problemi yaşayacaklardır.

Rapunzel Bahçede


Masalımızda prens ve Rapunzel karşılaştıklarında Rapunzel yalnızca 12 yaşındadır. Yani sadece 12 yaşındayken bir aşk yaşamaya başlar bunun çocuklar üzerinde ki etkilerini tartışmak bile saçma, bazı masallarda da prensin Rapunzel'e evlenme teklif ettiği ve kızında kabul ettiği yazar ama masallar kolay değildir. Cadıya prensin olduğunu ağzından kaçırınca cadı onun saçlarını keser masallarda zorla saç kesilince, çocukların neden saç kestirilirken ağladığını anlayabilirsiniz. Cadı Rapunzel'in saçlarını kesip çöle gönderir, prenside kuleden aşağı atar prens ölmez ama kör kalır. Bizim kültürümüze ait olmayan masallarda böyle sert gelişmeler vardır yani geri dönüşü zor olan olaylar meydana gelir. Birileri sakat kalır bir şeyler olur ya da sonunda iş mucizelere kalır, masalın sonunda Rapunzel'in göz yaşları prensin gözlerini açar.

Masallar aradan yüzyıllar geçtiği için büyük değişiklikler gösterir Rapunzel'de böyle bir değişim göstermiştir, bir söylentiye göre masal III. Yüzyıla dayanır aslında Rapunzel bir hristiyan öyküsüdür. Orada bizim masalımızda ki gibi uzun saç falan yoktur, bir Akdeniz ülkesinde Pagan bir tüccar yaşarmış kızını çok severmiş ama bu sevgi normal bir sevgi değilmiş oldukça da kıskançmış. Kızının evlenmesinden korktuğu için kızına evlenme yasağı getirmiş, baba tüccar olduğu için iş seyahatlerine çıktığında onu bir kuleye kitlermiş onun kimseyle görüşmesini istemez hatta sesini bile duymalarını istemezmiş. Kız kuleye kapatıldığı zaman hristiyan inancına ait bazı dualar edermiş bu dualar o kadar sesli ve dikkat çekici olurmuş ki kentin diğer ucundan bile duyulabilirmiş.

Rapunzel Kulesi


Baba tabii bir süre sonra kızını Pagan tanrılarını reddettiğini Hristiyan inancını benimsediğini duyunca çıldırmış kızını ikna etmeye çalışmış kendi inancını bırakıp Pagan inancına geçmesini istemiş ama ne çare kız bunu reddetmiş nasıl olmuş bilinmez baba kızının kafasını kesmiş. Tabii halk bu cinayete ortak olmamış bir de babaya karşı çıkanlar onunda cezalandırılmasını isteyenler olmuş işler büyüyünce babada ölüm cezasına çarptırılmış. Masalın kaynağına inersek saçla ilgili bir şey görünmüyor ana kaynağıda çocuklar için korkunç gelebilir. Aslında bir de Türk forumlarına bakmak lazım çünkü masallarla ilgili en cesur gerçekler bizde bulunmakta.

Rapunzel aslında bir prenses falan değil fakir bir köylü kızdır, sevdiği birde oğlan vardır annesi ise kızını eve hapseder annesinin kızı evden çıkarmama sebebi oğlan değildir Rapunzel'in tam da kendisidir çünkü Rapunzel bir eşcinseldir, sevdiği oğlan bunu öğrenince bir daha kızla görüşmez gider başka bir kızla evlenir. Sözde Rapunzel'de dayanamaz intihar eder. Artık hangisine inanmak isterseniz, seçiminizi yapın.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

14.06.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu
07.07.2018
436 Gösterim

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu

Ülkemizde ne yazık ki uluslararası başarılar elde etmiş isimler unutulmakta, Şakir Zümre'de bunlardan birisi.

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi
08.03.2018
500 Gösterim

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi

Uyku insanın en önemli ihtiyaçlarından birisidir, uyku sorunu çekmek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bu durumdan mağdur Jessica'nın hikayesini içerikte okuyabilirsiniz.

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır
21.06.2018
2,721 Gösterim

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır

Kadınların günümüzde ki değeri her ne kadar eskiye oranla arttırılmış olsa da onların bile bilmediği 8 değerli bilgiyi sizlere sunuyoruz.

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi
02.04.2018
249 Gösterim

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

Birçok din açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs'ün Selahaddin Eyyub'i tarafından fethedilmesini bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Neden Tuz ve Karabiber?
01.04.2018
263 Gösterim

Neden Tuz ve Karabiber?

Neden tuz ve karabiber diye hiç sordunuz mu? Tuzu anladık ama karabiber neden diğer baharatların önüne geçti ve tuzun yanında olmayı haketti?