Başarılı Girişimci Elon Musk’ın Sorunları Çözmek İçin Uyguladığı 6 Yöntem

Başarılı Girişimci Elon Musk’ın Sorunları Çözmek İçin Uyguladığı 6 Yöntem

sola ok  Tüm İçerikler

07.03.2018

1,133 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Başarılı Girişimci Elon Musk’ın Sorunları Çözmek İçin Uyguladığı 6 Yöntem


Modern dünyanın gerçek Iron Man’i olarak nitelendirilen Elon Musk. Yaşamımıza webmasterların ticaret şeklini değiştirdiği PayPal servisiyle ile katıldı. Şimdilerdeyse uzaya kafayı takmak, elektrikli, şoförsüz tırlar üretmek ve sıfırdan yüz kilometreye 3 saniyenin altında yakalamayı başaran otomobillerle iş dünyasının tanınan isimlerinden biri. Birçok girişimci Elon Musk gibi düşlediği şeyleri yapmanın peşinde koşuyor, tabii ki bu düşler kendileriyle birlikte bazı problemleri getirmekte.

Elon Musk’ın sorunları çözmek adına yaklaştığı 6 adımlı formülü "bilimsel" metod olarak isimlendiriyor. Aslında hepimiz küçüklüğümüzden itibaren hayatımızın farklı safhalarında bu metodu bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanıyoruz. Buna rağmen Elon Musk, tam olarak bu tekniği kullanmanın iş dünyasında yemeyeceğini de itiraf ediyor. Başarılı bilim adamı Musk kişiselleştirerek karşılaştığı sorunları yok etmek için nasıl davranıyor dersiniz?

Elon Musk


Soru Sorun


Bir sorunla karşılaştığımızda yapabileceğimiz en basit işlem, soruya cevap bulmak veya soruyu es geçmek. Musk ise karşılaştığımız sorunlar karşısında soruya soruyla cevap verme tekniğini kullanıyor. Bunu gerçekleştirirken de daha önce hiç kimse tarafından sorulmamış ilginç soruları sormayı deniyor.

Ön sipariş rekorları kıran Tesla’nın yeni elektrikli tırlarını aklınızda canlandırın. Elon, Tesla’nın elektrikli tırları için standartları oluştururken farklı sorular ve farklı açılardan yaklaşıyor ve yeni bir sektörün kapılarını açmayı başarıyor.

  • Nasıl tırları daha üst seviye hale getirebilirim?
  • Tırlar için gerçekten gerekli olan bileşimler nedir?


Toplayabildiğiniz Kadar Kanıt Toplayın


Elon için sorunları çözmenin ikinci aşamasında bir şeyler geliştirmek değil, varsayımlar yer alıyor. Bir bilim adamı için varsayım etabı uzmanlık gerektirebilir. Bir webmaster veya bir girişimci için ise bu pazar araştırması yapmak veya bilirkişilerle konuşmak anlamına gelebilir. En sıradan deyimle ellerinizi kirletmeniz gerekiyor. Elon, şirketinde yaşadıkları park etme sorunu ardından ünlü tünel düşüncesini geliştirmeye başlamıştı. Bu, bir şeyi geliştirirken ne kadar dibe inebileceğinin de delili niteliğindeydi.


Kanıtlar Üzerinden Hipotezler Üretin


Probleminize ilişkin yeterince varsayım üretmeyi başardıysanız o zaman varsayımlarınızın doğruluk payını sağlama vakti. Bir takım insanlar bir işin olup olmama ihtimaline yarı yarıya şans verirler. Elon ise varsayımlarını değerlendirirken gerçekliğin yanı sıra henüz kanıtlanmamış bir şeylerin yapılabileceği payı ve yaptığı şeyin eski bir alışkanlığı değiştirip değiştiremeyeceği üzerinde duruyor.


Bir Sonuç Çıkarın


Elon'a göre katettiğiniz tüm bu evrelerden sonra bir netice çıkarmanız gerekiyor. Elinizdeki çözüm gerçekten doğru mu? , İşe yarar bir sonuç mu?, Netice olarak kabul edilebilme ihtimali ne olmalıdır? gibi sorular Musk’ın final aşamasında en sık kullandığı sorular oluyor.
En sade ve kolay şekilde açıklamak gerekirse; topladığınız delilleri ele aldığınızda çıkardığınız sonuca kendiniz ne kadar inanabiliyorsunuz?


Sonucunuzun Başını Belaya Sokun


Oluşturduğunuz neticeden ve delillerinizden yüzde yüz emin olsanız bile başka insanların tavsiyelerine ihtiyaç duymalısınız. Aksi taktirde oluşturduğunuz doğrular yüzünden açıkça görünen yanlışları fark edemeyebilirsiniz. Delil ve sonuçları başkalarıyla paylaşmak probleminize farklı açılardan bakma şansınızı arttıracaktır.
Diğer insanların oluşturduğu fikirlerin sorununuza karışması demek, asıl yanıtın dışında kalan ancak o zamana kadar keşfedemediğiniz bir cevabı keşfetmenizi sağlayabilir.


Hiç Kimse Sonucunuzun Başını Belaya Sokamıyorsa Muhtemelen Doğru Olabilir


Muhtemelen doğrudur fakat bu bir kesin cevap içermez. Elon bu açıdan ciddi bir lider. İmkanın kısıtlı olduğu bahanesini kendine kalkan olarak kullanmak yerine aklına koyduklarını gerçeğe dönüştürmenin formüllerini arıyor. Bu yolculuğu sırasında kullanacağı teknolojiler yetersizse yeni teknolojiler üretmekten geri kalmıyor. Bir şey henüz yoksa onun nasıl olabileceği, nasıl katkıda bulunabileceğini ve olsaydı neleri değiştirebileceğini düşünüyor. Düşüncelerinin bu denli güçlü olması onu etkili bir önder haline getiriyor.
Elon Musk’ın problemlere yaklaşma adımları ve taktiği ne kadar işinize yarar bilemeyiz. En kötü ihtimalle yaşadığı sürece Musk’ın bu yöntemlerinin ürünü olacak girişimlerin altına imza atacağını görebiliriz.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

07.03.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır
21.06.2018
2,567 Gösterim

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır

Kadınların günümüzde ki değeri her ne kadar eskiye oranla arttırılmış olsa da onların bile bilmediği 8 değerli bilgiyi sizlere sunuyoruz.

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
128 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran
01.04.2018
444 Gösterim

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran

Yılanların şahı Şahmeran efsanesinin dünya için ne kadar önemli bir varlık olduğunu bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri
12.06.2018
421 Gösterim

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

Elon Musk'ın ne kadar dahi bir girişimci olduğu herkes tarafından bilindiği aşikar, çılgın projelere gelin hep birlikte bakalım.

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası
18.06.2018
233 Gösterim

Osmanlı İmparatorluğunun Gurur Duyulacak 5 Noktası

Yakın tarihimiz olan Osmanlı Devleti'nin bir çoğumuzun bilmediği 5 başarısına bu içerikten kolayca ulaşabilirsiniz.