Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu

sola ok  Tüm İçerikler

07.07.2018

436 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Hava Kuvvetlerinin İlk Fabrika Kurucusu


Ülkemizde ne yazık ki büyük işler başaran insanlar, büyük ödüller alamıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük işler yapmanın oldukça zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Büyük işler yapan birçok kişinin ise günümüzde ismini dahi bilmiyoruz, Şakir Zümre bu isimlerin en başında geliyor.

şakir zümre


Şakir Zümre, 1885 yılında Varna'da doğdu. Avrupa'da eğitim gören nadir Bulgaristan'da ki Türklerden birisiydi. 1908 yılına gelindiğinde Cenevre'de ki hukuk fakültesinden mezun oldu. Bulgar Parlemontosu'na Türk Milleti fikri olarak girdi, bu sıralarda yarbay görevinde bulunan Mustafa Kemal ile tanıştı, yakın arkadaşlık kurmakta zorlanmadılar. Ülkemiz ulusal bağımsızlık için uğraşıyor, bunu kazanmaya ne kadar istediğimiz ama olanaklarımızın ne kadar az olduğunu da görmemek imkansızdı.

atatürk ve şakir zümre


Şakir Zümre yurtdışından ülkesi için cephanelikler getirdi, oldukça katkı sağlamasından TBMM tarafından İstiklal Madalyası verildi. Zaferin ardından Bulgaristan'dan kalkarak Türkiye'ye geldi. Mustafa Kemal Atatürk özel sektöre karşı değildi, hatta özel sektörde ülkemizi geliştirebilecek her adamın yanındaydı, projeleri inceliyor onlara destek oluyordu. Şakir Zümre'de ülkemizi bir yüzyıl ileri götürebilecek bir projeyle Atatürk'ün karşısına çıktı, ondan destek aldı.

istiklal madalyası


Türkiye'nin savunma sanayisinde ilk özel sektör fabrikasını kurdu, bu fabrika Türk Ordusu için çalışıyordu. Önceleri kimse konu hakkında tam bir bilgi sahibi değildi, Bulgaristan'dan yabancı teknisyenler, ustalar bu fabrika için getirtildi. İlk yapımlardan sonra Türklerde bu konu hakkında kendilerini geliştirerek işe dahil oldular. 1930'a gelindiğinde tüm çalışanlar Türk'dü. Türk Ordusu'nun Hava Kuvvetleri'nin cephanelikleri Şakir Zümre fabrikalarında üretildi.

Türk Ordusu


Yıllar geçtikçe Şakir Zümre fabrikaları boş durmamış kendini geliştirmiştir. Türk Ordusu ile beraber çalışılmış ve birçok yenilik yapılmıştır. 100 kilo, 300 kilo, 500 kilo, 1000 kiloluk uçak bombaları bu fabrikada yapılmıştır. Sadece havacılık için değil, deniz kuvvetleri için de çalışılmış denizaltları için mühimmatlar geliştirilmiştir. Yıl 1937'ye gelindiğinde Türk gazetelerinde, Büyük Bir Ekonomik Zafer manşetiyle bir haber yayınlandı. Haberin detaylarında yer alan Yunanistan'la 1.5 milyon liralık Şakir Zümre'nin yaptığı anlaşma oldu. Şakir Zümre'nin başarıları ülke dışına çıktı, ülkemizde ürettiklerini Polonya, Mısır, Bulgaristan ve Yunanistan'a satabiliyordu artık rekor sayıda ki kişi bu fabrikalarda çalışıyordu, sonra nasıl oldu neden oldu Amerika Marshall yardım yapmaya başladı. Bizim ülkemizde silah yardımları yaptı bu ilk olarak Şakir Zümre fabrikalarını batırdı. Oysa şu an bile yapılması için can attığımız mazotla çalışan ilk motoru o fabrika üretmişti.

şakir zümre fabrikaları


Kuzine sobaları herkes bilmeyebilir, bu fabrikayı soba fabrikasına çevirdiler hem soba hem de fırın olarak kullanılabilen bu sobalar yıllarca kullanıldı, fabrikanın batmasından sonra da bu isimler hatırlanmadı.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

07.07.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Neden Tuz ve Karabiber?
01.04.2018
263 Gösterim

Neden Tuz ve Karabiber?

Neden tuz ve karabiber diye hiç sordunuz mu? Tuzu anladık ama karabiber neden diğer baharatların önüne geçti ve tuzun yanında olmayı haketti?

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?
16.03.2018
184 Gösterim

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?

Kişinin yaşama sevincini elden alan kronik yorgunluk sendromu neden oluşur? Bu yazımızda bu sendromun üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlattık.

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser
27.06.2018
1,090 Gösterim

Hala Sırrı Çözülemeyen 5 Tarihi Eser

Günümüzde teknoloji aşırı gelişmiş olsa bile, tarihten kalma bazı şeylerin sırrını çözemiyoruz. İşte sizler için bu 5 tarihi eseri derledik.

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar
12.06.2018
248 Gösterim

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar

Duygularımızı kontrol edemediğimiz gibi hissettiğimiz duyguların aslında altında başka nedenlerin yattığını öğrenince bir miktar şaşırabilirsiniz.

Anlamı Hakkında Bilgimiz Olmayan 5 Kelime
15.06.2018
544 Gösterim

Anlamı Hakkında Bilgimiz Olmayan 5 Kelime

Türkçe kelime anlamında çok zengin olmasına karşın anlamını bilmeden kullanılan 5 kelimenin nasıl ortaya çıktığını açıkladık.