Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi

sola ok  Tüm İçerikler

08.03.2018

500 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Hiç Uyumayan Kızın Garip Hayat Hikayesi


Bildiğiniz gibi çocuk yetiştiren her aile mutlaka geceleri çocukları ağladığı için şikayet etmişlerdir, bu genelde karı koca arasında tartışmaya bile neden oluyor belki yarım saat belki de en fazla bir saat uyutmadığı geceler oluyor. Peki hiç uyumayan bir evlat sahibi olmak ister miydiniz? İnanması çok zor ancak bu üç yaşında ki küçük kız hiç uyumaması ile ismini dünyaya duyurmuştur. Gelin Jessica'nın bu sıra dışı hayatına hep birlikte bakalım.

Hiç Uyuyamayan Kız Jessica


Jessica tüm çocuklarda görülmeyen hatta tüm insanlarda görülmeyen tuhaf bir özelliğe sahip uyumakta zorluk çekip sonra da sadece 1-2 saat uyuyan kişilerden bahsetmiyoruz, bu kızın problemi hiç uyumaması, daha doğrusu uyku bozukluğundan dolayı bir türlü uyuyamıyor. Tıp bilimi bile şaşkın çünkü Jessica'yı görene kadar böyle bir hastalığın olduğundan bile haberleri yoktu. Aslında ilkbaşlarda her şey yolundaydı ve Jessica normal diğer bebekler gibi geceleri yorulduğu zaman uyuyordu. Bir yaşına geldiğindeyse aileyi çok şaşkına çeviren garip bir şey ortaya çıktı. Jessica gündüzleri uyumadığı gibi geceleride uyumamaya başladı. Çocuğun annesi Tanya bu garip vakadan dolayı çocuğun gelişiminde büyük zarar göreceğinden çok korkuyordu, onu o günden sonra sürekli uyandıran şeyin ne olduğuna bir türlü anlam veremediler.

Aile uyku bozukluğu sebebiyle bir süre boyunca sürekli doktorları rahatsız etti diğer yaşıtlarda ki çocuklar gibi normal bir şekilde gülüyor, eğleniyor ve oyun oynuyordu tek fark ise bir türlü uyuyamamasaydı. Doktorların bu garip vaka üzerinde pek çok yöntemleride başarısız olmuştu tabii bir hayli tuhaf olan kızın dünya tarafından isminin hemen öğrenilmesi çok zor olmadı, hakkında pek çok haber ve yayın yapıldı. Bir özel yayına röportaj veren anne Tanya, kızın hiç uyumadığı videosunu YouTube'a attıktan sonra pek çok kişiye ulaştığını aktardı. Jessica sadece geceleri uyumamakla kalmıyor aynı zamanda hiperaktif, enerjik ve inanılmaz derecede aşırı hareketliydi, bu aşırı hareketliliği aileyi de bir hayliyle endileşendiriyordu. Herkesin uyuduğu sırada Jessica'nın kendisine verebileceği zararı düşünmek bile istemiyorlardı. O yüzden her gece yattıkları zaman Jessica'yı yanlarına alıyorlardı.

İki buçuk yıl boyunca doktorlor doğru teşhis bulamadılar o yüzden aile iki yılı aşkındır bir türlü uyuyaman Jessica'ya bakmak zorunda kaldılar ayrıca doktorların bazı önerdiği yöntem ve ilaçlarda hiç faydasını göstermiyordu nerdeyse iki yıl boyunca denenen her yolun başarısız olması ailenin bir hayli endileşenmesine neden oldu. En sonda ise çare olarak İngiltere'de bulunan Evelina Çocuk Hastanesi'ni ziyaret ettiler. Bu çocuk hastanesi, çocuk hastalıkları konusunda dünyada önemli bir yere sahipti çocuk psikoloğu Rebecca Martin'in yardımıyla çocuğun halisülasyonlar görüdüğünü bundan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı uyumadığı ortaya çıktı.

Çocukların bizden daha tuhaf şeylerini gördüğünü biliyorduk fakat Jessica'nın durumu bir üst seviyeye çıkmıştır. Aile en azından hastalığın çok önemli olmadığını öğrendikleri için rahatlamışlardı. Genel olarak Jessica esas olarak bir 3D belleğe sahipti ve zihninde sanal bir dünya kurmuştu, çocukların bu tip durumlardan dolayı garip davrandıkları olmuştur Jessica ise zihninde canlandırdığı dünyanın tamamen esiri olmuştu. Her ne kadar uzun bir süre çok ciddi bir hastalık problemi yaşamasada onun beyin gelişimini ciddi bir şekilde etkiliyordu o yüzden doktorlar buna benzer vakalarda çocukların hemen tedavi edilmesini öneriyor. Sonunda Jessica örneği doğru teşhis edildi ve ona daha da zarar veren yöntemlerden vazgeçilmişti.

Çocuk psikoloğu Rebecca Martin, Jessica ile özel ilgilenerek ona kendi yatağında uyuması için pek çok hikaye anlatmaya başladı bir nevi psikolojik bir tedaviden faydalanmaya başladı. Geçen zaman ile birlikte bazı uygulamalar doğru şekilde tedavi edildi, her şeyin amacı kızın geceleri rutin olarak uyumasını sağlamaktı tabii bu da kolay olmadı Jessica'nın hemen uyumaya başlaması için zaman ihtiyacı vardı.

11 ay boyunca hastane yönetimi, evebeynler Jessica'nın kızın kendi yatağında yatmasını tavsiye ettiler. Yatağa yatırmadan önce banyo yapması, kitap okuması ve onun seveceği ninnilerin söylenmesini istedi. Bu ufak tefek rutinler ile kızın uyuması hedeflendi. Anne, kızının yatağında bırakacağı için endileşi olsada onun iyiliği için bırakması daha doğruydu. Evebeynleri 11 ay boyunca sürekli doktorların verdiği tavsiyelerle uyumaya başladı. Küçük kız yatağında her kalktığı zaman tekrardan yatağına götürüp kitap okudular, son olarak sabır ve isteğin bir araya gelmesiyle Jessica'nın ilk defa gece boyunca uyuduğunu gördüler bu onlar için imkansız gibi bir şeydi fakat rutin olarak uyguladıkları uğraşların bir hediyesiydi.

Her çocuğa uyumak çok yakışıyor, iki buçuk yıl boyunca hiç uyumayan Jessica uyumayı başardığı ilk gece ona daha çok yakışmıştı. Bizde Jessica ve ailesine bol uykulu huzurlu ve mutlu bir hayat diliyoruz.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

08.03.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Anlamı Hakkında Bilgimiz Olmayan 5 Kelime
15.06.2018
545 Gösterim

Anlamı Hakkında Bilgimiz Olmayan 5 Kelime

Türkçe kelime anlamında çok zengin olmasına karşın anlamını bilmeden kullanılan 5 kelimenin nasıl ortaya çıktığını açıkladık.

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar
12.06.2018
249 Gösterim

Bazı Duyguların Altında Yatan Korkunç Mesajlar

Duygularımızı kontrol edemediğimiz gibi hissettiğimiz duyguların aslında altında başka nedenlerin yattığını öğrenince bir miktar şaşırabilirsiniz.

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu
05.07.2018
373 Gösterim

Dünya Bir Anda Vejeteryan Olsa Neler Olurdu

Bir gün uyandığımızda tüm dünyanın vejeteryan olduğunu hayal ediniz, ortaya çıkan olasıklara bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler
20.06.2018
1,270 Gösterim

Osmanlı'nın Ölüm Melekleri Hakkında Bilinmeyenler

Tarihte idam oldukça yaygın kullanılan bir ceza yöntemidir. Yakın tarihimiz olan Osmanlı'da bunları gerçekleştirenler hakkında bilgi edinelim.

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
182 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?