Neden Tuz ve Karabiber?

Neden Tuz ve Karabiber?

sola ok  Tüm İçerikler

01.04.2018

126 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Neden Tuz ve Karabiber?


Tuz ve karabiber; neredeyse her masada bizimle beraberler. Onlar ayrılmaz bir çift. Adeta ying ve yang, karanlık ve ışık. Peki, ama neden?

Tuz

Tuzun hayatımız için önemi oldukça net. O olmadan yaşam olmazdı, olsaydı da oldukça tatsız olurdu. Ama nasıl oldu da onca baharatın içinden karabiber kendine bu kadar önemli bir yer edindi? Gerçekten mesela neden tuz ve kekik değil, ya da tuz ve kimyon, tuz ve zerdeçal, tuz ve isot, tuz ve kırmızıbiber… Tuz; diğer adıyla sodyum klorür. Yediğimiz tek kaya. Tek başına sodyum bir patlayıcıyken, klor ise zehirli bir gazdır. Ancak bu iki maddenin mucizevi birleşiminden tuz meydana gelir; yaşam için en gerekli maddelerden biri.

Tuz, vücudumuzdaki kan basıncını dengeler ve sinir uçlarına uyarıları iletmeye yardımcı olur. Bunun için erişkin bir insanın günde 6 gram tuz tüketmesi gerekir. Mutfaktaki ve kültürel değeri tartışılmaz bir gerçektir hatta tuzun tarihi bir kitap bile olabilir ki olmuştur da “Salt: A World History” Tuz, yaklaşık MÖ 6000’li yıllarda ilk kez Çin'de elde edilmeye başlamıştır. Tarihte birçok şehir ürettiği tuzdan dolayı isimlerinde halen bir miktar tuz içerir. Örneğin İstanbul’un Tuzla ili. Osmanlı döneminde Tuzla’da İstanbul’un tuz ihtiyacını karşılayan bir göl bulunurdu. Bu yüzden semtin adı da Tuzla olarak dilimize yerleşti.

Bugün tuz öyle ucuzdur ki birçoğumuz fazla tuz tüketiminden sağlığını bozar. Ancak eski çağlarda tuz oldukça değerliydi hatta para yerine bile geçiyordu. Romalı askerlere kimi zaman maaşları tuz ile ödeniyordu. İngilizcedeki “salary” kelimesi de buradan türemiştir. Latince tuz demek olan sal kelimesinden türeyen “salt” İngilizce'de tuz demektir. Ayrıca Romalılar, tadı acı olan yeşil otları tuzlayarak tatlarını yumuşatmaya çalışmış bu da yıllar içinde mutfaklarımıza yeşillikleri tuzlayarak yediğimiz “salatayı” bahşetmiştir. Yani İngilizce adıyla “salad” Yine buzdolabının keşfedilmediği yıllarda tuz, yiyeceklerin bozulmadan uzun süre saklanmasını sağlamıştır çünkü birçok zararlı bakteri tuzun içinde üreyemezler. Kısacası, tuz dünyadaki en önemli bileşendir.

Karabiber

Bir de bunun yanında karabiber var. Eğer tuzun ilginç olduğunu düşündüyseniz, karabiber biraz daha farklı. Karabiber, Avrupa'ya Güneydoğu Asya’dan gelmiştir. Ona acı tadı veren kimyasal içeriğindeki piperin maddesidir. 4.000 yıldır Hindistan mutfağında oldukça sık kullanılan bir baharattır. Batıya ilk yolculuğunu Mısır’a ve oradan da Roma’ya yapmıştır. Hatta Antik Mısır’da mumyalanırken öğütülmemiş birer karabiber tanesi firavun II. Ramses’in burnuna sokulacak kadar önemsenmiştir. Asya ile Avrupa arasındaki baharat yolunun en önemli ürünlerinden biri olmasını ise kırmızı ete borçludur. Buzdolabı olmadığı için tadı kolayca değişen etlerin o hafif bozuk tadını bastırmak için karabiber kullanılmıştır. Ancak bugün tuzun yanında soframızda bulunma ayrıcalığını Ortaçağ Avrupa’sında kazanmıştır.

Hindistan'dan Avrupa'ya getirilen baharatlar zenginlerin sofralarında oldukça önemliydi. O zamanların en zengin gurmelerinden Fransız Kralı 14. Louis yemek konusunda oldukça seçiciydi. Ve yiyeceklerinde baharat olarak sadece tuz ve karabiber kullanılmasını isterdi. O zamanların Fransız mutfağı ise farkında olmadan günümüz Avrupa mutfak kültürünü oluşturuyordu. İşte bu yüzden, yaşam elementi tuz ve Ortaçağın popüler baharatı karabiber yüzyıllardan beri halen soframızda yan yana oturuyorlar. Artık nedenini biliyorsunuz! Bir dahakine sofraya oturduğunuzda insanlara bunu anlatıp onları etkileyebilirsiniz. Merak ettiğiniz ve araştırmamızı istediğiniz konular varsa yorumlarda belirtin.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

01.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi
02.04.2018
115 Gösterim

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

Birçok din açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs'ün Selahaddin Eyyub'i tarafından fethedilmesini bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır
21.06.2018
2,497 Gösterim

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır

Kadınların günümüzde ki değeri her ne kadar eskiye oranla arttırılmış olsa da onların bile bilmediği 8 değerli bilgiyi sizlere sunuyoruz.

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim
02.04.2018
445 Gösterim

Matematiğin Açıklayamadığı Padişah Yavuz Sultan Selim

Osmanlı'ya hilafeti getiren, muhteşem dehâ, ömrü kısa kılıcı keskin padişahın muhteşem başarılarına değinildiği içerik.

Neden Tuz ve Karabiber?
01.04.2018
126 Gösterim

Neden Tuz ve Karabiber?

Neden tuz ve karabiber diye hiç sordunuz mu? Tuzu anladık ama karabiber neden diğer baharatların önüne geçti ve tuzun yanında olmayı haketti?

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?
16.03.2018
100 Gösterim

Dinlenmekle Bile Geçmeyen Kronik Yorgunluk Sendromu Tam Anlamıyla Nedir?

Kişinin yaşama sevincini elden alan kronik yorgunluk sendromu neden oluşur? Bu yazımızda bu sendromun üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlattık.