Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral

sola ok  Tüm İçerikler

02.04.2018

2,575 Gösterim

Bu içeriği 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral


O binlerce yıldır derinliklerde saklı olan en büyük gizemlerden biriydi. Ölümsüzlüğü hedeflemiş ama zamana yenik düşmüş bir kral, eşi görülmemiş devasa boyutlarda heykeller. Piramitleri bile gölgede bırakıyor ve öyle ki yeraltına uzanan devasa tünellerin sonu hâlâ bulunamıyor ve tümü bir sır. Daha fazla saklı kalamayacak olan bir sır ve bu adamın soyunun Büyük İskender'e dayandığı biliniyor hatta kimilerine göre Kur-an'da ismi geçen İbrahim peygamberi ateşe attığı bilenen Kral Nemrut'a kadar uzanan soyağacı var. O, Nemrut dağının efendisi.

Nemrut Dağı

1800'lü yılların sonunda anadoluyu karış karış dolaşan yabancı arkeologlar 2100 metre yükseklikte ki Nemrut Dağı'nın yüksek bölgelerinde devasa boyutlarda heykeller ve garip yazılarla karşılaştılar. Burada böylesine bir yapının olmaması gerekirdi fakat incelediklerinde gördüler ki bu tapınak mezar Mısır Piramitleri'nden daha karmaşık ve çözülmez bir yapıya sahipti. Ne anlama geldiği çok geç öğrenilecek olan 10 metre yüksekliğinde başsız heykeller ve yanlarına özenle dizilmiş heykel kafaları. Daha da ilginci bu yapının altında uzanan Nemrut Dağı'nın derinliklerine kadar giden sonsuz uzunlukta yeraltı tünelleri var. Bu tünellerin burada gömülü olan kralın mezarına açıldığı düşünülüyor fakat yüzlerce yıldır mezar bulunamadı. Bu gizemli tapınak M.Ö 62 yılında Kommagene Devleti'nin kralının mezarı olarak yaptırıldı amacıysa bir tanrı olarak sonsuz hayatına devam edebilmekti, tarihi belgelere göre dağın tepesi işçiler tarafından traşlanarak bir huni şekline dönüştürüldü ve yerin onlarca metre altında ki karışık tünel ağının sonuna kralın bedeni yerleştirildi. Mısır piramitlerinde ki kral mezarları kolay olmasada uzun süren çalışmalar sonucunda mutlaka bulunabilmiştir fakat bu tapınakta binlere yıldır Romalı hazine avcılarının hırsızların hatta kırk farklı arkeoloğun çalışmasıyla bile çıkarılamadı.

Nemrut Heykelleri

Orada bir yerlerde yattığı ve bu kadar iyi saklanmasınında yanında taşıdığı derin sırlarla ilgili olduğu düşünülüyor. 1900'lü yıllara kadar bölgede ki yerel halk Nemrut Dağı'nın lanetli olduğuna inandığı için buraya çıkmıyordu, tapınakta ki ilk kazıları yapan arkeoloğun hatıratında "köylülerden define amacıyla buraya gelip yeraltı tünellerine giren birçok insanın yıldırım çarparak ölmesi ya da içeriden bir daha çıkamamış olmalarından dolayı bölgenin lanetli olduğuna inanılıyor" cümleleriyle özetlemiş fakat Nemrut Dağı'nın önemli bir bölümünün kazıldığı ve yıllardır turizime açık olduğundan dolayı günümüzde böyle bir inanış pek kalmadı. Garip olanı ise böyle ücra bir noktaya bu devasa yapıların nasıl inşa edilmiş olduğu.

Günümüzde dahi hiçbir arabanın benzini oraya ulaşmaya yetmediği için yolculuklar bir yerden sonra yayan ya da eşeklerle yapılabiliyor ve en yakın su kaynağı ise 3 saatlik mesafede. Gündüzleri 45 dereceye varan sıcaklık gece olduğu zaman dondurucu bir hâl alıyor. Gölgesinde dinlenmek içinse tek bir ağaç dahi yok bugün bile bu kadar zor bir koşullara sahip olan bir dağın yüksek noktasına 2000 yıldan fazla zaman önce bu devasa yapıların nasıl yapılabildiği 8-10 tonluk taşların nasıl taşındığı sorusu hâlâ tam olarak cevaplanamadı.

Nemrut Dağı ile ilgili en büyük gizemlerden biri ise sonu nereye vardığı henüz keşfedilmemiş olan yeraltı tünelleri, öylesine karmaşık ki günümüzde bazı yerlerine giriş yasaklanmamış olsa çoğu insan oraya girip bir daha çıkamayabilir. Tarihi kayıtlarda yüzlerce define avcısının bu tünellerde hayatını kaybettiği bir gerçek arkeologlar hâlâ keşfedilmemiş olan yüzlerce tünel olduğundan emin, hatta Kommagene halkının Nemrut Dağı'nın içinde yaşadığını ve karmaşık yeraltı tünellerinin bunun kanıtı olduğunu söyleyen araştırmacılar var yoksa böylesine ücra bir yere Mısır Piramitleri'ni bile gölgede bırakacak karışıklıkta bir ağ sistemi neden kurulsun ki? Bu düşüncenin insanın tüylerini diken diken eden bir yönüde var çünkü Nemrut Dağı'nda ki bazı heykellerin garip özellikleride bulunda bir tanesi aslan heykeli üzerinde 19 takım yıldızı ve üç farklı gezegen tasfir edilmiş. Bu gezegenler Jupiter, Mars ve Merkür buraya kadar her şey normal çünkü birçok gezegen antik çağlardan beri biliniyor fakat bu aslan heykellerinin üzerinde ki tasfirler Hitit Sanatı'na göre yapılmıştı. Çünkü Hititler, Kommagene Devleti'nden binlerce yıl önce yok olup hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuşlardı.

Nemrut Gün Batımı

Tarihçiler için Hititler'e ne olduğu nereye gittikleri neden hiç iz bırakmadıkları hâlâ cevabı bilinmeyen sorular işte bu noktada bazı araştırmacılar, bir zamanlar dünyaya hükmeden Hititler'in ani kayboluşlarını Nemrut Dağı'nın içine yani yeraltına yerleşerek açıklayabileceklerini söylüyorlar. Gerçektende çok gariptir ki Hititler bir zamanlar dünyanın en güçlü imparatorluğuyken kısa süre içerisinde ortadan kaybolmuş bu kalabalık milletin kayboluşundan tek bir iz tek bir emare dahi bulunamamıştı. Belki de düşmanlarından kaçan bu insanlar, kralları önderliğinde dağlara saklanmış ve varlıklarını sürdürebilmek için bir yeraltı ülkesi kurmuş olabilirler. Nemrut Dağı'nda Hitit etkisi gösteren birçok eser var, bu iddiayı destekleyen şaşırtıcı gerçekler henüz bitmedi. Kommagene Devleti çok küçük sınırlara sahip bir devlet fakat devasa Roma İmparatorluğu ülkelerine saldırdığında Roma'yı hezimete uğratmış ve Büyük Roma barış istemek zorunda kalmıştı. Romalı generallerin kayıtlarında bu savaşın onları ne kadar şaşırttığı anlatılıyor, öyle ki Kommagene Devleti'ni hemen almayı düşünürken nereden geldiği bilinmeyen binlere asker çevrelerini kuşatmış ve Roma Ordusunu yok etmişti. Generallere göre bu insanlar yeraltından gelen savaşçılar olarak tasfir ediliyor.

Belki de Nemrut Dağı'nda ki sonu gelmez yeraltı tünellerinin ve bulunamayan kral mezarının cevabı budur. Yine unutulmaması gereken bir detaya dikkatinizi çekmek istiyorum, dağda başka bir aslan ve kartal heykeli de var bu ikisi birçok medeniyette olduğu gibi yeryüzünün ve gökyüzünün hakimiyetini anlatıyor, fakat bundan öte bir de baş aşağı yılan tasfiri var yani yeraltı hükümranlığının sembolü dikkat edin yeraltı hükümranlığı.

Nemrut Tanrı Kral

Bugün insanlar Nemrut Dağı'na güneşin doğuşu ve batışını izlemeye geliyorlar ve bilinen bir gerçek var ise dünyada bu manzaranın en güzel göründüğü yerin Nemrut olması. Kral kendine işte tam böyle bir yer seçmiş, ziyaretçiler bu gizemli yere geldiklerinde onları kralın taşlara yazılı olan şu sözleri karşılıyor: "İşte gördüğün gibi tanrılara gerçekten layık olan heykelleri ben diktirdim Zeus, Apollo, Ares'in heykelleri ve her şeyi besleyen vatanım Kommagene'nin heykeli. Aynı taştan yapılmış ve aynı tahta oturarak duaları işiten tanrıların yanına kendi heykelimide kondurttum ve sen kardeşim buraya gelip bana dua edersen seni duyacağımı unutma."


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

02.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral
02.04.2018
2,575 Gösterim

Nemrut Dağı Sonsuzluğu Arayan Kral

Hititler Nemrut Dağı'nın altında mı yaşıyordu iddiaları, ölümsüz olmak isteyen kralın muhteşem eserinin sırları bu yazımızda sizlerle.

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi
06.04.2018
237 Gösterim

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi

Nedir bu Uber? Nasıl kullanılır? Uber ücreti ne kadar? Uber Türkiye’de yasak mı? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran
01.04.2018
637 Gösterim

Bütün Yılanların Efendisi Şahmeran

Yılanların şahı Şahmeran efsanesinin dünya için ne kadar önemli bir varlık olduğunu bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar
11.03.2018
265 Gösterim

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

Dünyanın en zengin ve bir o kadar başarılı girişimcilerden olan Gates, Buffett ve Cohen’in geçmişinde yaptıkları hataları inceliyoruz.

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır
21.06.2018
2,772 Gösterim

Kadınlar Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Sır

Kadınların günümüzde ki değeri her ne kadar eskiye oranla arttırılmış olsa da onların bile bilmediği 8 değerli bilgiyi sizlere sunuyoruz.