Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi

sola ok  Tüm İçerikler

06.04.2018

143 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Uber Uygulaması Hakkında 4 Bilgi


Günümüzde ulaşımın araçsız oldukça zor olması aşikar bir durum, bu durumun önüne geçebilmek için çeşitli ulaşım araçları sunuluyor önümüze Uber'de onlardan bir tanesi. Fakat Uber uygulaması ülkemizde çok tartışılan bir konu haline gelmiş durumda, faydalı olması beklenen bu uygulama kesimleri birbirine bölmüş durumda lafı uzatmadan içeriğimize geçelim.


1) Uber Nedir?


Uber taksi

Uber, iOS ve Android platformları barındıran her telefondan indirebileceğiniz bir aplikasyondur. En genel haliyle ulaşım için araç arayanlar ile ulaşımı sağlayan araç sahiplerini buluşturan bir alt yapıya sahip platform. Peki, bu uygulamanın amacı nedir? Kullanıcılarına gidecekleri yere kolay ulaşmalarını sağlayan ulaşım araçlarını seçimi, gidecekleri güzergahı belirleme ve ulaşım ücretini görme gibi imkanlar sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcılar, gidecekleri güzergahı belirtip, aracını seçip(Taksi, lüks araç, tekne vb.), ulaşım ücretini görüp, aracı çağırıp güvenli gidecekleri yere bu sayede ulaşmalarına katkı sağlayan bir uygulamadır.
Uber Sisteminin iki büyük avantajı var. Birincisi nereye gideceğinizi sistem üzerinden belirttiğiniz için, ikinci defa şöföre adres tarif etmenize gerek kalmıyor. İkincisi de kredi kartı ile ödeme yapılmasına bu sistem imkan sağlıyor. Böylece yanınızda nakit para yoksa bile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.


2) Uberi nasıl kullanırım?


Uber nasıl kullanılır

Uberi aşağıdaki adımları takip ederek kullanabilirsiniz.
1. Android işletim sistemli bir telefona sahipseniz Play Store'den, IOS işletim sistemli bir telefona sahipseniz iTunes'den Uber uygulamasını indirin.
2. Sisteme e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı kullanarak kayıt olun.
3. Açılan ekrandan haritadan gideceğiniz konumu seçin ve üç tip olan uber araçlarından birini çağırın. (Uber Taksi, Uber XL, Uber Black)
4. Karşınıza Uber sürücüsün araç bilgileri, sürücünüzün profili, sürücü puanı gibi bilgiler gelecektir. bu aşamada sürücünüzü kabul ederseniz, sürücü size en yakın sürede ulaşacaktır. Sürücünüzü ya da aracı beğenmezseniz bu aşamada işlemi iptal edebilirsiniz.
5. Sürücünüz geldi sizi varacağınız yere ulaştırdı, bu aşamadan sonra tercihinize bağlı olarak ödemeyi ister kart ile isterseniz de nakit olarak yapabilirsiniz.


3) Uber ile seyahatte ne kadar para ödenir?


Uber ne kadar

Edindiğimiz bilgilere göre UberXL aracı için açılış ücreti 8TL olmakta ve dakika bazı 0,35kuruş gibi bir ücret yansıyor. Seyahat halindeyken her Km başına ise 2,5TL gibi bir ücret ödendiğiniz söyleniyor. Bir de en düşük ücret 15TL imiş ve çağrının iptal edilmesi durumunda da 15TL ceza bedeli varmış.


4) Uber Türkiye'de yasak mı?


Uber Türkiye de yasak mı

Evet, Uber'in Türkiye'de neredeyse yasaklandığını söyleyebiliriz. Uygulamanın en çok şikayetçi olan kesimi taksiciler, Uber'in vergi ödemediğini iddia ediyor. Tartışma kaynağı ise mevzuata aykırı bir biçimde D2 belgesi ile taksi gibi yolculuk yapması. Bakanlık kayıtlarında 2017 yılında yetki belgesi dışında insan taşıyan tam 4136 araca para cezası kesildi. Bu yılın ilk ayında ise 811 araca, şubat ayında da 1100 araca idari para cezası kesildiği bilgisi yer almaktadır.

İnternette yer alan bilgilere göre Uber kullanan sürücülere ve müşterilere de çeşitli cezalar uygulanmaktadır.


Bu içeriği KulturSokagi.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; KulturSokagi.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

06.04.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri
12.06.2018
395 Gösterim

Elon Musk'ın Çılgınca Projeleri

Elon Musk'ın ne kadar dahi bir girişimci olduğu herkes tarafından bilindiği aşikar, çılgın projelere gelin hep birlikte bakalım.

Homeopati Açıklaması
25.03.2018
106 Gösterim

Homeopati Açıklaması

Homeopati en popüler alternatif ilaç türü. Bazıları buna karşı çıkarken, ötekiler büyük gücü ve etkinliği sebebiyle onun yanında. Peki, Homeopati nedir?

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar
11.03.2018
116 Gösterim

Başarılı Girişimci Gates, Buffett, Cohen’in Zamanında Yaptıkları Yanlışlar

Dünyanın en zengin ve bir o kadar başarılı girişimcilerden olan Gates, Buffett ve Cohen’in geçmişinde yaptıkları hataları inceliyoruz.

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız
09.04.2018
934 Gösterim

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız

Yalan söylemek oldukça kötü bir şeydir kimse yalan söyleyen biriyle muhatap olmak istemez peki kişinin yalan söylediğini nasıl tespit edebiliriz?

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi
02.04.2018
123 Gösterim

Kudüs'ün Efsanevi Fatihi

Birçok din açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs'ün Selahaddin Eyyub'i tarafından fethedilmesini bu içeriğimizde bulabilirsiniz.